Antik Yunan ontolojilerinde cinsiyet
Sex/gender in Ancient Greek ontologies
- Tez No: 1021188
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NUR ERKIZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Cinsiyet eşitsizliği, politik ve etik boyutlarının yanı sıra, ontolojik bir mesele olarak değerlendirilmelidir. Bu doğrultuda, kadın ve erkek cinsiyetinin Antik Yunan ontolojilerinde nasıl kavrandığı ve konumlandırıldığı feminist ontoloji perspektifinden incelenmiştir. Bu çalışmada Parmenides, Platon, Herakleitos, Empedokles, Anaksimenes, Anaksimandros ve Aristoteles'in ontolojik yaklaşımları, Genevieve Lloyd, Adriana Cavarero, Val Plumwood, Christoph Türcke, Zahra Ayubi, Martha Nussbaum ve Sally Haslanger gibi çağdaş feminist düşünürlerin eleştirileri doğrultusunda yeniden değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, Batı felsefesinde etkili olan bazı ontolojik yaklaşımların akıl-beden, akıl-doğa, etkin-edilgen ve değişmez-değişen gibi hiyerarşik ikilikler üzerinden kadın ve erkek arasında bir değer düzeni ürettiği; bu düzenin etik ve toplumsal düzlemde çeşitli tahakküm ve şiddet biçimlerine zemin hazırladığı ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra Herakleitos, Empedokles, Anaksimenes ve Anaksimandros'un ontolojik yaklaşımlarının, farklılıkları tahakküm üretmeyen bir düzen içerisinde düşünmeye imkân sunduğu gösterilmiştir. Çalışmanın sonucunda feminist ontolojinin, mevcut ontolojik yaklaşımlar içerisindeki cinsiyetli hiyerarşileri eleştiren ve varlığı ilişkisel, çoğul ve tahakküm üretmeyen bir düzen içerisinde yeniden düşünmeyi amaçlayan bir yaklaşım olduğu değerlendirilmiştir. Bu bağlamda isonomia kavramının yalnızca politik eşitlik anlamında değil, farklılıkların birlikte var olmasını mümkün kılan ontolojik bir denge ilkesi olarak feminist ontoloji açısından kurucu bir kavramsal zemin sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender inequality is not merely a political or ethical issue, but also an ontological one. In this regard, the ways in which female and male genders are conceived and positioned within Ancient Greek ontologies have been examined from the perspective of feminist ontology. In this study, the ontological approaches of Parmenides, Plato, Heraclitus, Empedocles, Anaximenes, Anaximander, and Aristotle have been reevaluated in light of the critiques put forward by contemporary feminist thinkers such as Genevieve Lloyd, Adriana Cavarero, Val Plumwood, Christoph Türcke, Zahra Ayubi, Martha Nussbaum, and Sally Haslanger. Within the scope of the study, it has been demonstrated that certain ontological approaches influential in Western philosophy produced a value order between women and men through hierarchical dualisms such as mind-body, mind-nature, activepassive, and unchanging-changing; and that this order laid the groundwork for various forms of domination and violence at ethical and social levels. In addition, it has been shown that the ontological approaches of Heraclitus, Empedocles, Anaximenes, and Anaximander offer the possibility of thinking difference within a non-hierarchical order that does not produce domination. As a result of the study, feminist ontology has been evaluated as an approach that criticizes gendered hierarchies embedded within existing ontological frameworks and aims to rethink being within a relational, plural, and non-dominating order. In this context, it has been concluded that the concept of isonomia provides a foundational conceptual ground for feminist ontology, not only in the sense of political equality, but also as an ontological principle of balance that enables differences to coexist.