Kripto paraların anonim ortaklığa sermaye olarak getirilmesi
Contribution of cryptocurrencies as capital to joint stock companies
- Tez No: 1021193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE DENİZ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde kripto paraların anonim ortaklıklara sermaye olarak getirilmesinin hukuken mümkün olup olmadığı incelenmektedir. İnceleme kapsamında Türk hukukunun yanı sıra, Avrupa Birliği düzenlemeleri ile İsviçre, Lihtenştayn ve Amerika Birleşik Devletleri uygulamaları gerekli görüldüğü ölçüde karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada kripto varlık kavramı, teknolojik altyapısı, türleri ve hukuki niteliği; anonim ortaklıkta sermaye kavramı ile nakdi ve ayni sermaye ayrımı; kripto paraların sermaye niteliği ve anonim ortaklığa sermaye olarak getirilmesine ilişkin yöntemler sistematik olarak incelenmiştir. Ayrıca kripto paraların sermaye olarak getirilmesi halinde ortaya çıkabilecek riskler ile sermaye koyma borcunun yerine getirilmemesi durumunda uygulanabilecek yaptırımlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether the contribution of cryptocurrencies as capital to joint stock companies is legally possible within the framework of the Turkish Commercial Code No. 6102. Within the scope of the study, in addition to Turkish law, European Union regulations and the practies of Switzerland, Liechtenstein, and the United States have been comparatively evaluated where deemed necessary. The study examines the concept, technological infrastructure, types, and legal nature of crypto assets; the concept of capital in joint stock companies and the distinction between cash and in-kind capital; as well as the capital nature cryptocurrencies and the methods of contributing them as capital to joint stock companies. In addition, the risks that may arise from the contribution of cryptocurrencies as capital and the sanctions applicable in cases where the obligation to contribute capital is not fullfilled are also examined.