Kentsel kimlik bağlamında Tekirdağ tarihi kent merkezinin korunması ve yenilenmesine yönelik bir kentsel tasarım rehberi önerisi
A proposal for an urban design guideline aimed at the preservation and renewal of the historic city center of Tekirdağ within the context of urban identity
- Tez No: 1021192
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hızlanan kentleşme süreçleri, tarihî kent merkezleri üzerinde artan dönüşüm baskıları oluşturarak kentsel kimliğin sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Planlama kararları ile uygulama ölçeği arasındaki kopukluk, bu alanlarda mekânsal bütünlüğün korunmasını zorlaştıran temel sorunlardan biridir. Bu tez çalışması, Tekirdağ tarihi kent merkezi örneğinde, kentsel kimlik bağlamında tarihî çevrelerin korunması ve yenilenmesine yönelik uygulanabilir bir kentsel tasarım rehberi önerisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, alanın mekânsal karakteri morfoloji, yapılaşma, arazi kullanımı, kamusal alan yapısı, silüet ve kentsel imge bileşenleri üzerinden analiz edilmiş elde edilen bulgular doğrultusunda sorunlar ve potansiyeller belirlenmiştir. Bu veriler, tasarım kararlarını yönlendiren bir sentez süreci ile değerlendirilmiş ve tasarım ilkeleri, mekânsal düzenleme kararları, kamusal alan düzenlemeleri ve kimlik koruma yaklaşımlarını içeren bütüncül bir kentsel tasarım rehberi önerisi oluşturulmuştur. Ayrıca, rehberin uygulanabilirliğini desteklemek amacıyla stratejik öneriler geliştirilmiş ve dijital izleme temelli bir karar destek sistemi önerilmiştir. Son aşamada, geliştirilen ilkelerin mekânsal karşılıklarını göstermek amacıyla cephe, silüet ve kamusal alan düzenlemelerine yönelik örnek tasarımlar oluşturulmuştur. Sonuç olarak çalışma, Tekirdağ tarihi kent merkezi özelinde kentsel kimliğin korunması ve güçlendirilmesine yönelik uygulanabilir bir rehber modeli sunmakta ve planlama ile tasarım ölçekleri arasındaki kopukluğu gidermeye yönelik bütüncül bir yaklaşım önermektedir.
Özet (Çeviri)
Contemporary accelerated urbanization processes impose increasing transformation pressures on historic city centers, thereby threatening the sustainability of urban identity. The disconnect between planning decisions and implementation scales constitutes one of the fundamental challenges that hinder the preservation of spatial integrity in these areas. This thesis aims to develop an applicable urban design guideline proposal for the conservation and regeneration of historic environments within the context of urban identity, focusing on the case of the historic city center of Tekirdağ. Within the scope of the study, the spatial character of the area was analyzed through urban morphology, built environment patterns, land use, public space structure, skyline, and urban image components. Based on the findings obtained, key problems and potentials were identified. These findings were evaluated through a synthesis process that informed design decisions, leading to the development of a comprehensive urban design guideline incorporating design principles, spatial organization strategies, public space arrangements, and identity conservation approaches. Furthermore, strategic recommendations were formulated to support the applicability of the guideline, and a digital monitoring-based decision support system was proposed. In the final stage, illustrative design proposals focusing on façade arrangements, skyline configuration, and public space design were developed to demonstrate the spatial implications of the proposed principles. In conclusion, the study presents an applicable guideline model for the preservation and enhancement of urban identity in the historic city center of Tekirdağ and proposes an integrated approach aimed at bridging the gap between planning and design scales.