Lastik yardımlı ve yardımsız yapılan hamle adım egzersizleri sırasında yer tepki kuvvetleri ve kas aktivasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of ground reaction forces and muscle activation during elastic band-assisted and unassisted lunge exercises
- Tez No: 1021223
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, lastik yardımlı ve yardımsız hamle adım egzersizleri sırasında yer tepki kuvvetleri ve kas aktivasyonlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18–25 yaş aralığında farklı spor branşlarından 21 erkek sporcu (yaş: 21,28±1,84 yıl; boy: 176,86±0,4 cm; vücut ağırlığı: 72,59±9,17 kg; spor yaşı: 9,47±2,48 yıl; VKİ: 23,18±2,49 kg/m²) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara düz zeminde (0 cm) ve 15 cm yükseklikten, lastik yardımsız ile 50 cm ve 75 cm gerginlik seviyelerinde elastik direnç bandı kullanılarak öne hamle adımı egzersizleri uygulanmıştır. Biceps femoris, vastus medialis, rectus femoris ve vastus lateralis kaslarının aktivasyonları yüzeyel elektromiyografi (Biopac MP150) ile, yer tepki kuvvetleri ise Kistler kuvvet platformu kullanılarak ölçülmüştür. Hareketler 90° diz açısı korunarak sağ ve sol bacak için 3'er tekrar şeklinde gerçekleştirilmiştir. EMG verilerine retrifikasyon, Butterworth filtreleme, RMS ve normalizasyon işlemleri uygulanmıştır. Yer tepki kuvvetleri vücut ağırlığına göre normalize edilmiştir. Veriler SPSS 26.0 programında analiz edilmiş, normallik Shapiro-Wilk testi ile incelenmiş; karşılaştırmalar için tekrarlı ölçümler ANOVA ve Bonferroni post-hoc testleri kullanılmıştır. Bulgular: Yer tepki kuvvetlerinde özellikle 15 cm yükseklikten yapılan ÖHA egzersizlerinde anlamlı artışlar tespit edilmiştir (p<0,05). Buna karşın kas aktivasyonlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Farklı ÖHA varyasyonları kas aktivasyonunu anlamlı biçimde etkilememekle birlikte, 15 cm yükseklikten yapılan ÖHA uygulamalarının yer tepki kuvvetini anlamlı ölçüde artırdığı belirlenmiştir. Sonuç: Öne hamle adımı egzersizlerinde lastik yardımı ve farklı varyasyonlar kas aktivasyon düzeylerini anlamlı biçimde değiştirmezken, özellikle 15 cm yükseklikten yapılan uygulamalar yer tepki kuvvetini artırmıştır. Bu durumun, yerle temas anında artan mekanik yüklenme ve eksantrik kontrol ihtiyacından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, performans ve yüklenme odaklı antrenman programlarında yükün artırılması hedeflendiğinde yükseklik değişkeninin kontrollü biçimde kullanılması uygun bir yaklaşım olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose : The purpose of this study was to evaluate ground reaction forces and muscle activation during resistance band–assisted and non-assisted lunge exercises. Materials and Methods: The study included 21 male athletes aged between 18–25 years from different sports disciplines (age: 21.28±1.84 years; height: 176.86±0.4 cm; body weight: 72.59±9.17 kg; training age: 9.47±2.48 years; BMI: 23.18±2.49 kg/m²), who participated voluntarily. Participants performed forward lunge exercises on level ground (0 cm) and from a 15 cm drop height under unassisted conditions and with an elastic resistance band at 50 cm and 75 cm stretch lengths. Muscle activations of the biceps femoris, vastus medialis, rectus femoris, and vastus lateralis were measured using surface electromyography (Biopac MP150), while ground reaction forces were measured using a Kistler force platform. Movements were performed with a 90° knee angle, completing 3 repetitions for both right and left legs. EMG signals were processed using rectification, Butterworth filtering, RMS, and normalization procedures. Ground reaction force values were normalized to body weight. Data were analyzed using SPSS 26.0 software; normality was assessed using the Shapiro-Wilk test, and repeated measures ANOVA with Bonferroni post-hoc tests was applied for comparisons. Results : Significant increases in ground reaction forces were observed, particularly during lunge exercises performed from a height of 15 cm (p< 0,05). In contrast, no significant differences were found in muscle activation levels across the different lunge variations (p> 0,05). Although the different lunge exercise variations did not significantly affect muscle activation, lunge exercises performed from a 15 cm height resulted in a significant increase in ground reaction forces. Conclusion: In forward lunge step exercises, elastic assistance and different variations did not significantly alter muscle activation levels; however, particularly exercises performed from a 15 cm height increased ground reaction forces. This may be attributed to increased mechanical loading and eccentric control demands during ground contact. Therefore, when the goal is to increase training load in performance and conditioning programs, manipulating the height variable in a controlled manner may be an appropriate approach.