Beliren yetişkinlerde olumlu çocukluk yaşantıları ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide romantik ilişkilerde çatışma çözme stillerinin aracı rollerinin incelenmesi
Examining the mediating roles of conflict resolution styles in romantic relationships in the relationship between positive childhood experiences and relationship satisfaction in emerging adulthood
  1. Tez No: 1021253
  2. Yazar: ELİFNAZ BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MUYAN YILIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde olumlu çocukluk yaşantıları ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide romantik ilişkilerde çatışma çözme stillerinin (olumlu çatışma çözme stili, olumsuz çatışma çözme stili, boyun eğme ve geri çekilme) aracı rollerinin incelenmesidir. Araştırmanın katılımcıları, İzmir Demokrasi Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan beliren yetişkinlik dönemindeki 514 üniversite öğrencisidir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %66.9'u (N = 344) kadın, %33.1'i (N = 170) erkektir. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Olumlu Çocukluk Yaşantıları Ölçeği, Çatışma Çözme Stilleri Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmadaki değişkenler arası korelasyon ilişkileri Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ile, aracı rolü analizi ise Bootstrap Çoklu Aracı Analizi kullanılarak test edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda olumlu çocukluk yaşantılarının ilişki doyumu ile olumlu yönde ve geri çekilme çatışma çözme stili ile olumsuz yönde korelasyon ilişkisi bulunmuşken olumsuz çatışma çözme ve boyun eğme çatışma çözme stilleri ile korelasyon ilişkisinin anlamlı olmadığı görülmüştür. İlişki doyumunun romantik ilişkilerde çatışma çözme stilleri ile korelasyonları incelendiğinde ise olumlu çatışma çözme stili ile olumlu yönde ve olumsuz çatışma çözme stili ile olumsuz yönde ilişkili olduğu ancak boyun eğme ile geri çekilme çatışma çözme stilleri ile ilişkisinin anlamsız olduğu bulunmuştur. Bootstrap Çoklu Aracı Analizi ile elde edilen doğrudan ilişkiler, olumlu çocukluk yaşantılarının ilişki doyumu ile olumlu çatışma çözme stilini olumlu yönde ve geri çekilme çatışma çözme stilini olumsuz yönde yordarken olumsuz çatışma çözme ve boyun eğme açısından anlamlı bir yordayıcı olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, ilişki doyumu açısından olumlu çatışma çözme stili olumlu yönde bir yordayıcı olarak bulunurken olumsuz çatışma çözme ile boyun eğme çatışma çözme stillerinin olumsuz yönde birer yordayıcı oldukları bulunmuştur. Bununla birlikte geri çekilme çatışma çözme stili anlamlı bir yordayıcı olarak bulunamamıştır. Analizde elde edilen dolaylı ilişkilere bakıldığında ise romantik ilişkilerde çatışma çözme stillerinden sadece olumlu çatışma çözme stilinin anlamlı bir aracı olduğu ve olumlu çocukluk yaşantılarının ilişki doyumu üzerindeki dolaylı ilişkisinin olumlu çatışma çözme stili aracılığıyla gerçekleştiği görülmüştür. Araştırmanın bulguları alanyazın kapsamında tartışılmış ve ileride yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the mediating roles of conflict resolution styles in romantic relationships (positive conflict resolution style, negative conflict resolution style, submission, and withdrawal) in the relationship between positive childhood experiences and relationship satisfaction among emerging adults in Türkiye. The participants in the study were 514 university students in early adulthood who were enrolled at Izmir Democracy University. Of the students participating in the study, 66.9% (N = 344) were female and 33.1% (N = 170) were male. Data were collected using the Personal Information Form, the Positive Childhood Experiences Scale, the Conflict Resolution Styles Scale, and the Relationship Satisfaction Scale. Correlations between variables in the study were tested using Pearson's Product-Moment Correlation, while mediational analysis was conducted using Bootstrap Multiple Mediation Analysis. The results of the correlation analysis revealed a positive correlation between positive childhood experiences and relationship satisfaction, and a negative correlation with the withdrawal conflict resolution style; however, no significant correlation was found with the negative conflict resolution and submission conflict resolution styles. Considering the correlations between relationship satisfaction and conflict resolution styles in romantic relationships, it was found that relationship satisfaction was positively correlated with positive conflict resolution styles and negatively correlated with negative conflict resolution styles; however, no significant relationship was found with the submission and withdrawal conflict resolution styles. The direct relationships identified through Bootstrap Multiple Mediation Analysis indicated that positive childhood experiences positively predicted relationship satisfaction and positive conflict resolution style, while negatively predicting withdrawal conflict resolution style; however, it did not significantly predict negative conflict resolution or submission. Moreover, while positive conflict resolution style was found to be a positive predictor of relationship satisfaction, negative conflict resolution and submissive conflict resolution styles were found to be negative predictors of relationship satisfaction. However, withdrawal conflict resolution style was not found to be a significant predictor. Regarding the indirect relationships identified in the analysis, it was found that, among conflict resolution styles in romantic relationships, only positive conflict resolution style served as a significant mediator, and that the indirect relationship between positive childhood experiences and relationship satisfaction was mediated by the positive conflict resolution style. The findings of the study were discussed within the context of the existing literature, and recommendations were made for future research.