Pozitif psikoloji bağlamında travma sonrası büyümenin bilgelik algısı ve olumlu çocukluk yaşantısı ile ilişkisi
The relationship of post-traumatic growth with perception of wisdom and positive childhood experiences in the context of positive psychology
- Tez No: 853770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, 18 ile 29 yaş arasındaki bir gurp beliren yetişkinin, travmatik bir olay yaşamış olmaları durumunda, travma sonrası büyüme düzeylerinin bilgelik algısı ve olumlu çocukluk yaşantıları açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Ek olarak, bu yetişkinlerin travma sonrası büyüme düzeylerinin, travmatik yaşantıya maruz kalma şekli, travmatik yaşantı üzerinden geçen zaman, travma yaşanma sıklığı ve psikolojik destek alma ya da almama durumlarına bağlı olarak anlamlı bir şekilde değişip değişmediği de araştırılmıştır. Araştırmaya toplam 405 beliren yetişkin katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Travmatik Yaşantı Tarama Listesi,”“Travma Sonrası Büyüme Ölçeği-X,”“Kendine Yönelik Bilgelik Algısı Ölçeği,”“Olumlu Çocukluk Yaşantısı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Travma Öyküsü Formu”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, beliren yetişkinlerde bilgelik ve olumlu çocukluk yaşantıları ile travma sonrası büyüme düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Öte yandan, travmatik yaşantıya maruz kalma şekli, travmatik yaşantı üzerinden geçen zaman, travma yaşanma sıklığı ve psikolojik destek alma ya da almama dair değişkenlerin, travma sonrası büyüme düzeyi ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermediği bulunmuştur. Bu çalışmanın bulguları, ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır ve bu alandan çalışan araştırmalara ve psikolojik danışmanlara yönelik gelecekteki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to investigate the levels of post-traumatic growth in a group of emerging adults aged 18 to 29 who have experienced a traumatic event, in terms of their perception of wisdom and positive childhood experiences. Additionally, the study examined whether the levels of post-traumatic growth levels in these adults vary significantly based on the type of exposure to the traumatic experience, the time elapsed since the traumatic experience, the frequency of trauma occurrence, and whether or not they received psychological support. A total of 405 emerging adults participated in the study. The data collection instruments used in the study included the“Traumatic Experience Screening List,”“Posttraumatic Growth Scale-X,”“Self-Assessed Wisdom Scale,”“Positive Childhood Experience Scale,”and the researcher-developed“Trauma History Form”. According to the research findings, tehre was a positive and significant relationship between wisdom, positive childhood experiences, and post-traumatic growth levels in emerging adults. On the other hand, variables related to the type of exposure to traumatic experience, the time elapsed since the traumatic experience, the frequency of experiencing trauma, and receiving or not receiving psychological support were found not to have a statistically significant relationship with the level of post-traumatic growth. The findings of this research were discussed within the framework of the relevant literature, and recommendations were provided for future research in this field for researchers and counselors.