Ortaokul öğrencilerinin istatistiksel düşünmelerinin sınıf düzeylerine göre incelenmesi
Examining middle school students' statistical thinking accordi̇ng to grade levels
- Tez No: 1021256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin istatistiksel düşünme düzeylerinin belirlenmesi ve bu düzeylerin sınıf kademesine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında eğitim alan beşinci sınıf öğrencileri ile mevcut öğretim programına tabi altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin istatistiksel düşünme becerileri karşılaştırılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılan araştırmanın katılımcılarını, Manisa'daki dört devlet okulundan uygun örnekleme ile seçilen toplam 393 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı, Mooney'in (2002) istatistiksel düşünme modelindeki bileşenlere dayalı olarak geliştirilen açık uçlu 16 sorudan oluşmaktadır. Veriler, Mooney'in (2002) modeline göre betimsel istatistikler ve sınıf düzeyleri arasındaki farkları incelemeye yönelik istatistiksel testlerle analiz edilmiştir. Bulgular, ortaokul öğrencilerinin istatistiksel düşünme becerilerinin sınıf düzeyine göre farklılaştığını göstermektedir. Veri organize etme–indirgeme ve veri analizi–yorumlama bileşenlerinde 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin çoğunlukla alt düzeylerde kaldığı, buna karşılık 7. sınıftan itibaren daha üst düzey istatistiksel düşünme yapılarına geçişin belirginleştiği görülmüştür. Veri tanımlama bileşeninde tüm sınıflarda öğrencilerin üst düzeye yakınlaştığı, fakat anlamlı gelişimin 7. sınıftan itibaren ortaya çıktığı belirlenmiştir. Veri gösterimi bileşeninde 5., 7. ve 8. sınıfların daha güçlü performans sergilediği; 6. sınıfların ise görece alt düzeyde kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine middle school students' levels of statistical thinking and to examine whether these levels differ significantly according to grade level. The study compares the statistical thinking skills of fifth-grade students who are educated within the Türkiye Yüzyılı Maarif Model with those of sixth-, seventh-, and eighth-grade students who follow the current national curriculum. The study, which employed a descriptive survey design within the framework of quantitative research methods, was conducted with a total of 393 students selected through convenience sampling from four public schools in Manisa. The data collection instrument was developed based on the components of Mooney's (2002) Statistical Thinking Model and includes 16 open-ended questions. The data were analyzed using descriptive statistics and statistical tests aimed at examining differences across grade levels in line with Mooney's model. The findings indicate that middle school students' statistical thinking skills vary by grade level. In the components of organizing reducing data and analyzing–interpreting data, fifth- and sixth-grade students predominantly remained at lower levels, whereas a transition to more advanced levels became evident beginning in the seventh grade. In the data description component, students across all grade levels tended to approach higher-level thinking, although significant improvement was observed starting from the seventh grade. In the data representation component, fifth-, seventh-, and eighth-grade students demonstrated stronger performance, while sixth-grade students showed comparatively lower levels of proficiency.