Possible automorphism groups of some large sets
Bazı büyük kümelerin olası otomorfizma grupları
  1. Tez No: 1021307
  2. Yazar: SEFA ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KOLOTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, belirli parametrelere sahip büyük kümelerin (large sets) varlık problemi incelenmektedir. Daha büyük λ parametrelerine sahip büyük kümeler, küçük λ değerine sahip olanlardan inşa edilebildiği için araştırmalar λ = 1 olan Steiner sistemleri üzerine yoğunlaşmıştır. Bu kapsamda, söz konusu büyük kümeleri ˘ oluşturabilecek olası t-tasarım yapıları incelenmiş; özellikle t = 3, k = 4 ve λ = 1 parametreleri için bilinen kısıtlamalara uyan olası en küçük değerler olan v = 14 ve v = 16 üzerinde çalışılmıştır. Büyük kümelerin otomorfizma gruplarının olası mertebeleri üzerine cebirsel ve kombinatoryal analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular bilgisayar destekli aramalarla test edilip geliştirilerek, verilen parametrelere sahip büyük kümelerin sahip olabileceği otomorfizma grupları üzerine ˘ çeşitli kısıtlamalar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the existence problem of large sets with certain parameters is investigated. Since large sets with larger λ parameters can be constructed from those with smaller λ, research has focused on Steiner systems where λ = 1. In this context, possible t-design structures that could generate such large sets are examined, with a specific focus on the parameters t = 3, k = 4, and λ = 1. The investigations are conducted on v = 14 and v = 16, which are the smallest possible values of v satisfying the known constraints for these parameters. Algebraic and combinatorial analyses are performed on the possible orders of the automorphism groups of the large sets. The findings are tested and improved through computer-assisted searches, thereby providing various constraints on the automorphism groups that large sets with given parameters may possess.