Ağız, diş ve çene cerrahisinde kullanılan farklı kemik öğütücülerinin kemik iyileşmesi üzerine etkisi: Bir hayvan çalışması
The effect of different bone grinders used in oral and maxillofacial surgery on bone healing: An animal study
  1. Tez No: 1021342
  2. Yazar: ÜLKÜHAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Kemik defektlerinin rekonstrüksiyonunda otojen kemik greftleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Partiküler otojen kemik greftlerinin hazırlanmasında kullanılan kemik öğütücü sistemleri sırasında ortaya çıkan metal partiküllerin kemik iyileşmesi üzerindeki etkilerine ilişkin veriler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, farklı paslanmaz çelik kemik öğütücüler ile hazırlanan otojen kemik greftlerinin kemik iyileşmesi üzerindeki etkilerini deneysel olarak değerlendirmektir. Çalışmada 32 adet erkek Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar dört deney grubuna ayrılmış ve her hayvanda bilateral kalvaryal kemik defekti oluşturulmuştur. Sağ taraftaki defektlere farklı paslanmaz çelik kemik öğütücüler ile hazırlanan partiküler otojen kemik greftleri uygulanırken, sol taraftaki defektler kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Dört haftalık iyileşme sürecinin ardından örnekler stereoskopik, histopatolojik ve immünohistokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Ayrıca sistemik ve lokal toksisiteyi değerlendirmek amacıyla kalp, karaciğer, böbrek, beyin ve kafa derisi dokuları histopatolojik olarak analiz edilmiştir. Stereoskopik incelemede tüm gruplarda metal partikül bulaşı tespit edilmiştir. Histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmelerde kemik iyileşmesini olumsuz etkileyen anlamlı bir farklılık saptanmamış, incelenen organ ve dokularda metal partiküllere bağlı lokal veya sistemik toksik etkiye rastlanmamıştır. Sonuç olarak, farklı paslanmaz çelik kemik öğütücüler değişen miktarlarda metal partikül oluşturmaktadır. Ancak oluşan metal partiküllerin erken dönem kemik iyileşmesini olumsuz etkilemediği ve lokal veya sistemik toksisiteye neden olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Autogenous bone grafts are widely used in the reconstruction of bone defects. However, there are limited data regarding the effects of metal particles generated during the preparation of particulate autogenous bone grafts using bone grinding systems on bone healing. The aim of this study was to experimentally evaluate the effects of autogenous bone grafts prepared with different stainless-steel bone grinders on bone healing. Thirty-two male Wistar albino rats were included in the study. The animals were divided into four experimental groups, and bilateral calvarial bone defects were created in each animal. Particulate autogenous bone grafts prepared using different stainless-steel bone grinders were applied to the defects on the right side, while the defects on the left side served as controls. After a four-week healing period, the specimens were evaluated by stereoscopic, histopathological, and immunohistochemical analyses. In addition, heart, liver, kidney, brain, and scalp tissues were histopathologically examined to assess systemic and local toxicity. Stereoscopic examination revealed metal particle contamination in all groups. Histopathological and immunohistochemical evaluations showed no significant differences that adversely affected bone healing among the groups. Furthermore, no local or systemic toxic effects related to metal particles were observed in the examined organs and tissues. In conclusion, different stainless-steel bone grinders generated varying amounts of metal particles. However, the resulting metal particles did not adversely affect early bone healing and did not cause local or systemic toxicity.