Cerrahi girişim sonrası hastaların konfor düzeylerinin öz bakım gücüne etkisi
The effect of patients' comfort levels on self-care agency following surgical intervention
- Tez No: 1021351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KUBAT BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma cerrahi girişim sonrası hastaların konfor düzeylerinin öz bakım gücüne etkisini belirlemek ve bu sürece ilişkin hasta deneyimlerini derinlemesine incelemek amacıyla karma yöntem yaklaşımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yakınsayan paralel desen kullanılmış; nicel ve nitel veriler eş zamanlı olarak toplanmış, bağımsız biçimde analiz edilmiş ve yorum aşamasında bütünleştirilmiştir. Araştırma bir üniversite hastanesinin cerrahi servislerinde yürütülmüştür. Nicel örneklemi araştırmaya katılmayı kabul eden 135 hasta, nitel örneklemi ise veri doygunluğuna ulaşılan 23 hasta oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Genel Konfor Ölçeği (GKÖ), Öz Bakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ) ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler IBM SPSS Statistics 22.0 programında tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve doğrusal regresyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Nitel veriler ise fenomenolojik analiz yaklaşımı doğrultusunda çözümlenmiştir. Araştırma bulgularında hastaların genel konfor düzeylerinin ve öz bakım güçlerinin orta–yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Genel konfor toplam puanı ile öz bakım gücü arasında orta düzeyde, pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (r=0.542, p<0.001). Fiziksel, psikospiritüel, çevresel ve sosyokültürel konfor alt boyutlarının tamamının öz bakım gücü ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonucunda genel konfor düzeyinin öz bakım gücünün anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve öz bakım gücündeki varyansın %28.9'unu açıkladığı saptanmıştır (R²=0.289, p<0.001). Nitel bulgular ameliyat sonrası dönemde ağrı yönetimi, sosyal destek, psikolojik iyi oluş ve çevresel düzenlemelerin konforu artırarak öz bakım davranışlarını desteklediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak cerrahi girişim sonrası hastalarda konforun artırılmasına yönelik hemşirelik girişimlerinin öz bakım gücünü güçlendirmede önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted using a mixed-methods approach to determine the effect of post-surgical patient comfort levels on self-care ability and to deeply examine patient experiences related to this process. A convergent parallel design was used; quantitative and qualitative data were collected simultaneously, analyzed independently, and integrated during the interpretation phase. The research was conducted in the surgical wards of a university hospital. The quantitative sample consisted of 135 patients who agreed to participate in the study, and the qualitative sample consisted of 23 patients for whom data saturation was achieved. Data were collected through a Personal Information Form, the General Comfort Scale (GCS), the Self-Care Ability Scale (SCAS), and a semi-structured interview form. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and linear regression analyses in IBM SPSS Statistics 22.0. Qualitative data were analyzed using a phenomenological analysis approach. The research findings indicated that patients' general comfort levels and self-care ability were at a moderate to high level. A moderate, positive, and statistically significant correlation was found between the total overall comfort score and self-care ability (r=0.542, p<0.001). All sub-dimensions of physical, psychospiritual, environmental, and sociocultural comfort were found to be significantly related to self-care ability. Regression analysis revealed that overall comfort level was a significant predictor of self-care ability, explaining 28.9% of the variance in self-care ability (R²=0.289, p<0.001). Qualitative findings indicated that pain management, social support, psychological well-being, and environmental adjustments in the postoperative period increased comfort and supported self-care behaviors. In conclusion, nursing interventions aimed at increasing comfort in patients after surgical procedures were found to be important in strengthening self-care ability.