İlkokul matematik dersi 2024 yılı öğretim programının CIPPmodeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the 2024 primary school 4th grade mathematics curriculum according to the CIPP model
  1. Tez No: 1021350
  2. Yazar: ÇAĞATAY FATİH SOYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Eğitim programlarının güncellenmesi, değişen toplumsal ihtiyaçlara ve bilimselteknolojik gelişmelere yanıt verebilmek açısından önemlidir. Bu kapsamda 2024 yılında güncellenen İlkokul Matematik Dersi Öğretim Programı, bilgi aktarımının yanı sıra öğrencilerin beceri ve değer gelişimini de odağa almaktadır. Bu araştırmanın amacı, programı CIPP (Bağlam, Girdi, Süreç ve Ürün) modeli çerçevesinde sınıf öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak değerlendirmektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2025-2026 eğitim öğretim yılında Kırşehir ilinde görev yapan 20 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Veriler, CIPP modelinin dört boyutuna göre hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmış ve tümdengelimsel içerik analiziyle çözümlenmiştir. Bulgulara göre öğretmenler, bağlam boyutunda programın güncel öğrenci profili, toplumsal ihtiyaçlar ve çağın gereklilikleriyle uyumlu olduğunu belirtmiştir. Girdi boyutunda materyal eksikliği, öğretmen eğitimi ihtiyacı ve öğretim süresinin yetersizliği öne çıkmıştır. Süreç boyutunda program genel olarak uygun bulunmakla birlikte, bazı konuların karmaşık olduğu, etkinliklerin yeterince uygulamaya dönük olmadığı ve bazı kazanımların ölçülebilirliğinde sorun yaşandığı ifade edilmiştir. Ürün boyutunda ise programın özellikle problem çözme ve akıl yürütme becerilerini desteklediği, ancak ölçme-değerlendirme uygulamalarının program hedefleriyle tam uyumlu olmadığı belirtilmiştir. Sonuç olarak, 2024 İlkokul 1. ve 2. Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programı'nın bağlam ve ürün boyutlarında yeterli, süreç boyutunda kısmen yeterli, girdi boyutunda ise yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Programın daha etkili uygulanabilmesi için öğretmen eğitimlerinin artırılması, materyal desteğinin sağlanması, ders sürelerinin gözden geçirilmesi ve program hedefleriyle uyumlu ölçme-değerlendirme araçlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Updating educational curricula is important for responding to changing societal needs and scientific and technological developments. In this context, the Primary School Mathematics Curriculum updated in 2024 focuses not only on knowledge transmission but also on the development of students' skills and values. This study aims to evaluate the curriculum based on primary school teachers' views within the framework of the CIPP model (Context, Input, Process, and Product). The study employed a holistic single-case design, one of the qualitative research designs. The study group consisted of 20 primary school teachers working in Kırşehir during the 2025–2026 academic year. Data were collected through a semi-structured interview form structured according to the four dimensions of the CIPP model and analyzed using deductive content analysis. According to the findings, teachers stated that, in terms of the context dimension, the curriculum was compatible with the current student profile, societal needs, and the requirements of the contemporary era. Regarding the input dimension, the lack of materials, the need for teacher training, and insufficient instructional time emerged as major concerns. In the process dimension, although the curriculum was generally considered appropriate, some topics were found to be complex, activities were viewed as insufficiently practice-oriented, and difficulties were reported in measuring some learning outcomes. In the product dimension, the curriculum was considered supportive of students' problem-solving and reasoning skills in particular; however, assessment and evaluation practices were not found to be fully aligned with the curriculum objectives. In conclusion, the 2024 Primary School Mathematics Curriculum for Grades 1 and 2 was found to be adequate in the context and product dimensions, partially adequate in the process dimension, and inadequate in the input dimension. To enhance the effective implementation of the curriculum, it is recommended that teacher training be increased, material support be provided, instructional time be reconsidered, and assessment and evaluation tools aligned with the curriculum objectives be developed.