Diyabetik ayak için özel tasarlanan tabanlık kullanımının postüral denge ve yürüme parametrelerine etkisi
The effect of custom-designed insole use for the diabetic foot on postural balance and gait parameters
- Tez No: 1021403
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ATILGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabetik ayak, bireylerde denge ve yürüme parametrelerini etkilemektedir. Diyabetik bireylere uygulanan tabanlıklar genellikle plantar basıncı azaltmaya odaklandığından, bu tabanlıkların postüral denge ve yürüme parametrelerine etkileri yeterince araştırılmamıştır. Mevcut çalışmanın amacı, düşük–orta riskli diyabetik ayak grubunda (Meggitt–Wagner Evre 0–1) kişiye özel olarak tasarlanan tabanlığın postüral denge ve yürüme parametrelerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya tip 1 veya tip 2 diyabetli 23 birey dahil edildi. Katılımcılar, tabanlıklarını 12 hafta süreyle kullandı. Çalışmada postüral dengele Wii Balance Board denge tahtası kullanılarak değerlendirildi. Katılımcıların fonksiyonel kapasiteleri ise 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve Fizyolojik Harcama İndeksi (FHİ) aracılığıyla incelendi. Çalışmada duyu değerlendirmeleri Semmes-Weinstein Monofilamentleri (SWM) kullanılarak, ayak fonksiyonları ise Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ) ile değerlendirildi. Tabanlık uygulamasına ilişkin memnuniyet düzeyleri ise Quebec Yardımcı Teknoloji Kullanıcı Memnuniyeti Değerlendirme 2.0 Anketi (Q-YTKMD) kullanılarak belirlendi. Tabanlık kullanımı yalnızca sağ tek ayak postüral salınım hızı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,017). Yürüme parametreleri ilişkin bulgularda anlamlı bir sonuç bulunmadı (p>0,05). Duyu değerlendirmesinde de tabanlık kullanımının etkileri istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). AFİ verilerinde ise; tabanlık kullanımı tüm parametrelerde iyileşme yönünde değişiklik gösterse de yalnızca sol ayak toplam AFİ skorunda istatistiksel olarak anlamlılık gösterdi (p=0,035). Katılımcılar uygulanan tabanlık için yüksek memnuniyet bildirdiler. Çalışma, kişiye özel tabanlığın tek ayak duruş stabilitesini iyileştirebileceğini ancak yürüme parametrelerinde etkisinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Gelecek çalışmalarda kontrol grubuna yer verilmesi önerilmektedir. Bu çalışma“2025-97”proje numarası ile İstanbul Medipol Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) desteği ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot affects balance and gait parameters in individuals with diabetes. Since insoles prescribed for diabetic patients generally focus on reducing plantar pressure, their effects on postural balance and gait parameters have not been sufficiently investigated. The aim of the present study was to evaluate the effects of a custom-designed insole on postural balance and gait parameters in individuals with low- to moderate-risk diabetic foot (Meggitt–Wagner Grade 0–1). Twenty-three individuals with type 1 or type 2 diabetes were included in the study. Participants used their custom-designed insoles for 12 weeks. Postural balance was assessed using the Wii Balance Board. Functional capacity was evaluated using the Six-Minute Walk Test (6MWT) and the Physiological Cost Index (PCI). Sensory function was assessed using the Semmes–Weinstein Monofilament (SWM) test, while foot function was evaluated using the Foot Function Index (FFI). Satisfaction with the insole intervention was determined using the Quebec User Evaluation of Satisfaction with Assistive Technology 2.0 (QUEST 2.0). Insole use resulted in a statistically significant improvement only in right single-leg postural sway velocity (p = 0.017). No statistically significant changes were observed in gait parameters (p > 0.05). Similarly, no statistically significant effects of insole use were found in sensory assessments (p > 0.05). Although improvements were observed in all FFI parameters following insole use, statistical significance was achieved only for the total FFI score of the left foot (p = 0.035). Participants reported a high level of satisfaction with the custom-designed insoles. The findings indicate that custom-designed insoles may improve single-leg stance stability; however, their effects on gait parameters appear to be limited. Future studies should include a control group. This study was supported by the Scientific Research Projects Coordination Unit (BAP) of Istanbul Medipol University under Project No. 2025-97.