Mastektomi sonrası sol meme kanserli olgularda volümetrik ark tedavisi (VMAT) kullanılarak alan merkezindeki sapmaların organ dozlarına etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect in impact of positioning errors on organ doses using volumetric arc therapy (VMAT) in cases with left breast cancer after mastectomy
- Tez No: 1021402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KAHRAMAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada mastektomi sonrası sol meme kanserli olgularda Volümetrik Ark Tedavisi (VMAT) tekniği kullanılarak oluşturulan radyoterapi planlarında alan merkezi/izomerkez sapmalarının hedef hacimler ve risk altındaki organ dozları üzerindeki etkisi değerlendirildi. Çalışmaya klinik olarak kabul edilmiş VMAT planı bulunan 10 hasta dahil edildi. Her hastanın referans planı üzerinde X, Y ve Z eksenlerinde ±3 mm, ±5 mm ve ±10 mm translasyonel kaymalar ile yaw ekseninde rotasyonel kayma senaryoları oluşturuldu. Kayma planlarından elde edilen doz-hacim histogramı verileri aynı hastaya ait referans plan değerleri ile karşılaştırıldı. Hedef hacimler için PTV, aksiller lenf nodu ve supraklaviküler lenf nodu D95, Dmean ve D2 parametreleri; risk altındaki organlar için kalp, akciğerler, sağ meme, spinal kord ve özefagus doz parametreleri değerlendirildi. Referans planlarda PTV_D95 ortalaması 4789,36 ± 38,34 cGy, kalp Dmean ortalaması 460,94 ± 58,60 cGy ve sol akciğer Dmean ortalaması 1271,13 ± 100,87 cGy olarak bulundu. Translasyonel kaymalar hedef hacimlerde en belirgin etkiyi D95 parametresi üzerinde oluşturdu. PTV_D95 değerinde en yüksek azalma X +10 mm kaymasında %27,49 ± 4,47 olarak saptandı. Supraklaviküler lenf nodu hedef hacmi en duyarlı hedef hacim olup, LN_Sclav_D95 değerinde en belirgin azalma Y +10 mm kaymasında %44,31 ± 31,00 olarak belirlendi. Risk altındaki organlarda kalp Dmean değerindeki en yüksek artış Z -10 mm kaymasında %53,29 ± 6,95, sol akciğer Dmean değerindeki en yüksek artış ise X -10 mm kaymasında %35,76 ± 5,91 olarak bulundu. Rotasyonel kaymaların etkisi genel olarak translasyonel kaymalara göre daha sınırlı olmakla birlikte özellikle supraklaviküler hedef hacim ve merkezi yerleşimli organlarda belirgin değişikliklere neden oldu. Mastektomi sonrası sol meme kanserli olgularda VMAT tekniğinde alan merkezi/izomerkez sapmaları hedef hacim kapsamasını azaltabilmekte ve risk altındaki organ dozlarını artırabilmektedir. Bu nedenle hasta pozisyonlandırmasının doğruluğu, görüntü kılavuzluğunun düzenli kullanımı ve set-up hatalarının en aza indirilmesi klinik açıdan önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of field center/isocenter deviations on target volumes and organs at risk were evaluated in radiotherapy plans generated using the Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) technique in patients with left-sided breast cancer after mastectomy. A total of 10 patients with clinically approved VMAT plans were included in the study. Translational shifts of ±3 mm, ±5 mm, and ±10 mm in the X, Y, and Z axes, as well as rotational shift scenarios in the yaw axis, were generated based on each patient's reference plan. Dose-volume histogram data obtained from the shifted plans were compared with the reference plan values of the same patient. For target volumes, D95, Dmean, and D2 parameters of the PTV, axillary lymph node, and supraclavicular lymph node were evaluated. For organs at risk, dose parameters of the heart, lungs, right breast, spinal cord, and esophagus were analyzed. In the reference plans, the mean PTV_D95 was 4789.36 ± 38.34 cGy, the mean heart Dmean was 460.94 ± 58.60 cGy, and the mean left lung Dmean was 1271.13 ± 100.87 cGy. Translational shifts had the most pronounced effect on the D95 parameter of the target volumes. The greatest decrease in PTV_D95 was observed with the X +10 mm shift, with a reduction of 27.49 ± 4.47%. The supraclavicular lymph node target volume was the most sensitive target volume, and the greatest decrease in LN_Sclav_D95 was determined with the Y +10 mm shift, at 44.31 ± 31.00%. Among the organs at risk, the greatest increase in heart Dmean was found with the Z -10 mm shift, at 53.29 ± 6.95%, while the greatest increase in left lung Dmean was observed with the X -10 mm shift, at 35.76 ± 5.91%. Although the effects of rotational shifts were generally more limited than those of translational shifts, they caused notable changes, particularly in the supraclavicular target volume and centrally located organs. In patients with left-sided breast cancer after mastectomy, field center/isocenter deviations in VMAT may reduce target volume coverage and increase doses to organs at risk. Therefore, accurate patient positioning, regular use of image guidance, and minimization of set-up errors are clinically important.