Serebral palsili bireylerin bakımveren stratejileri, yutma bozuklukları ve duyu profili ile beslenme problemlerinin değerlendirilmesi
Caregiver strategies, swallowing disorders, sensory profile and feeding problems in individuals with cerebral palsy
- Tez No: 1021439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFA HEYBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Serebral palsi, motor etkilenime ek olarak duyusal sistemde heterojen tutulumun görülebildiği bir nörogelişimsel hastalıktır. Literatür, duyusal nöral yolların da bozulabileceğini aynı zamanda yutma ve beslenmeyi de etkileyebileceğini göstermektedir. Bu araştırmada, SP'li çocuklarda duyusal işlemleme özellikleri, kaba motor fonksiyon düzeyi, yeme-içme becerileri, yutma durumu ve aile beslenme stratejilerinin çocukların beslenme durumu ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkisinin bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tanımlayıcı nitelikte olan araştırmaya, üç -10 yaş arası 52 SP tanısı almış çocuk ve çocukların beslenmeden sorumlu olan bakımvereni dahil edilmiştir. Araştırmada, Genel Bilgi Formu (antropometrik ölçümler ve besin tüketim kaydı), Kaba Motor Sınıflandırma Sistemi (KMFSS), Yeme- İçme Sınıflandırma Sistemi (YİBSS), Dunn Duyu Profili, Pediatrik Yeme Değerlendirme Skalası (PEDI-EAT) ve Aile Beslenme Stratejileri Ölçeği (ABSÖ) kullanılmıştır. Antropometrik değerlendirmede, Dünya Sağlık Örgütü referanslarına göre çocukların %40,4'ünün çok zayıf ve %30,8'inin bodur olduğu belirlendi. Buna karşın SP'ye özgü büyüme eğrilerinde göre çocukların büyük çoğunluğunun (%51-61) normal aralıkta yer aldığı saptanmıştır. YİBSS ile gastrointestinal semptomlar arasında önemli ilişkiler bulunmuştur (p<0,05). Çocukların büyük bir kısmının (%57-69) duyusal işlemleme alanlarında tipik performans dışında yer aldığı bulunmuştur (p<0,05). Ayrıca duyusal kayıt profili ile aile beslenme stratejileri arasında önemli fark olduğu belirlenerek (p<0,05), duyusal işlemleme güçlüklerinin yalnızca çocukların beslenme durumunu değil, aynı zamanda bakım verenlerin de beslenme tedavisini de etkileyebileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak, klinik izlemde antropometrik ölçümler gibi KMFSS ile YİBSS rutin olarak değerlendirilmeli ve bu sınıflamalar, beslenme planlamasında aktif olarak kullanılmalıdır. Sağlıklı beslenme planları oluşturulurken, diyetisyenlerin terapistler başta olmak üzere farklı disiplinlerden uzmanlarla iş birliği içinde çalışarak interdisipliner bir yaklaşım benimsemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy is a neurodevelopmental disorder characterized not only by motor impairments but also by heterogeneous involvement of the sensory system. The literature indicates that sensory neural pathways may be impaired, potentially affecting swallowing and feeding functions. This study aimed to comprehensively evaluate the effects of sensory processing characteristics, gross motor function level, eating and drinking abilities, swallowing status, and family feeding strategies on the nutritional status and body composition of children with CP. This cross-sectional descriptive study included 52 children aged 3–10 years diagnosed with CP and their primary caregivers. Data were collected using a General Information Form (including anthropometric measurements and dietary intake records), the Gross Motor Function Classification System (GMFCS), the Eating and Drinking Ability Classification System (EDACS), the Dunn Sensory Profile, the Pediatric Eating Assessment Tool (PEDI-EAT), and the Family Feeding Strategies Scale (FSQ). Anthometric assessment based on WHO reference standards revealed that 40.4% of the children were severely underweight and 30.8% were stunted. In contrast, according to CP-specific growth charts, the majority of the children (51–61%) were within the normal range. Significant associations were identified between EDACS levels and gastrointestinal symptoms (p<0.05). Furthermore, a substantial proportion of the children (57–69%) demonstrated atypical performance across sensory processing domains (p < 0.05). A significant relationship was also found between sensory registration profiles and family feeding strategies (p < 0.05), suggesting that sensory processing difficulties may influence not only the nutritional status of children but also the feeding management practices of caregivers. In conclusion, routine clinical follow-up should include the assessment of GMFCS and EDACS levels alongside anthropometric measurements. These classification systems should be actively incorporated into nutritional planning and management. When developing healthy nutrition plans, dietitians are encouraged to adopt an interdisciplinary approach by collaborating closely with therapists and other healthcare professionals from various disciplines.