Ankara Şehir Hastanesine başvuran serebral palsili çocuklarına bakım veren annelerde anksiyete, depresyon ve tükenmişlik düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of anxiety, depression and burnout levels in mothers of children with cerebral palsy who admitted to ankara city hospital
- Tez No: 729276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Serebral Palsi (SP), gelişmekteki beyinde ilerleyici olmayan, hastanın hareketlerini engelleyebilen, motor işlev kaybına sebebiyet verebilen, postür bozukluğuna neden olan bir durumdur. SP'de bunlara ek olarak epilepsi, entelektüel disabilite, görme-işitme problemleri, uyku problemleri, gastrointestinal sistem (GİS) sorunları olabilir. SP'li çocuğa bakım vermek, onu yetiştirmek aile fertlerinin hayatlarına ciddi bir şekilde etki eder. SP'li çocuğa bakım veren bireylerin sağlık durumu incelendiğinde çocuğun engellilik vaziyetine göre bakım verenin bedensel ve psikiyatrik sağlığının farklı şekilde ve düzeyde etkilendiği saptanmıştır. Bu süreçte genellikle primer bakımı veren kişi annelerdir. Biz çalışmamızda serebral palsili çocuklarına bakım veren annelerde anksiyete, depresyon ve tükenmişliği değerlendirmeyi planladık. Ayrıca bu çalışmanın önemli amaçlarından birisi de annelerin aile hekimlerine çocukları ile ilgili kaygılarını ne kadar anlatabildiklerinin, hangi konularda yardım alabildiklerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01/04/2021-31/08/2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesinde yapılan kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmamızın örneklemi G-Power yazılımı kullanılarak belirlenmiş olup 230 kişidir. Veri analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik anket formu, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların gruplar arasında karşılaştırılmasında ise bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır. Ölçek puanları ile sürekli değişkenler (yaş ile ilgili değişkenler) arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Cerebral Palsy (CP) is a condition that is not progressive in the developing brain, which can restrict the patient's movements, cause loss of motor function, and cause posture disorder. In addition to these, epilepsy, intellectual disability, visual-hearing problems, sleep problems and gastrointestinal tract (GIT) problems may be present in CP. Caring for and raising a child with CP seriously affects the lives of family members. When the health status of the individuals caring for the child with SP was evaluated, it was determined that the physical and psychiatric health of the caregiver was affected on different levels regarding to their child's disability status. Usually, it is the mothers who give the primary care. This study aimed to investigate the relationship between the levels of depression, anxiety and burnout in mothers of children with CP. It evaluates whether the mothers communicate with the family physician about their concerns about their children and on which issues they can get help. Materials and Method: Our study is a cross-sectional and descriptive study. This study took place between April-August 2021 at the Ankara City Hospital. Our study sample was calculated using G-Power software, and the sample was 230 people. SPSS 22 was used for the statistical analyses. A sociodemographic survey, Beck Anxiety Inventory (BAI), The Beck Depression Inventory (BDI) and Maslach Burnout Inventory (MBI) scale were applied to the mothers. Independent groups t-test and analysis of variance (ANOVA) methods were used to compare the scores obtained from the scales between groups. The relationship between scale scores and continuous variables (related to age) was analyzed using the Pearson correlation coefficient.