Sermaye yatırım kararlarında satın alma yada finansal kiralama alternatiflerinin analizi
  1. Tez No: 102144
  2. Yazar: AYŞE TANSEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
IV ÖZET Son yıllarda ekonomik koşullardaki ani değişimler piyasaları yeni finansman kaynaklan aramaya yöneltmiştir. Orta ve uzun vadeli kredilere alternatif bir yöntem olarak ortaya çıkan finansal kiralama, günümüzde yaygın olarak kullanılan bir fınansal araç olmuştur. Bu çalışmada, finansal kiralamanın avantaj ve dezavantajları araştırılmış, finansal kiralama ve salın alma alternatiflerinin analizi yapılmıştır. Biri imalat diğeri de hizmet sektöründe faaliyet gösteren iki şirkette yapılan vaka çalışmasında finansal kiralama - satın alma alternatifleri mukayese edilmiştir. Vaka çalışmalarından elde edilen bulgulara göre; Yatırımcıların ihtiyaç duydukları varlıkların finansmanında, finansal kiralamanın, satın almaya göre, oldukça ucuz bir finansman yöntemi olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan kira ödemelerinin kiracı tarafından gider olarak gösterilebilmesi, finansal kiralamanın maliyetini ucuzlatmaktadır. İşletme normal amortisman yöntemine göre ya da azalan bakiyeler yöntemine göre amortisman ayırıyorsa, finansal kiralama satın almaya göre daha kârlıdır. İşletme normal amortisman yöntemine göre amortisman ayırarak, yeniden değerleme yapıyorsa, banka kredisi çekerek varlıkları salın almak finansal kiralamaya göre daha kârlıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY.../ ^-^.^.ü!..'S>» During the last years, sudden changes in economic conditions forced the markets to search for new financial sources. Financial Leasing that came on the scene as an alternative method for middle and long run loans has become a commonly used financial instrument. In this thesis, the notion of financial leasing and its advantages and shortcomings have been investigated and a comparative study has been conducted between the benefits of applying the two alternatives methods: finacial leasing and purchasing. In the application phase that has taken the form of case studies in two different firms, one being a service firm and the other a production firm, some significiant results have been found. Financial leasing, when compared with purchasing, is a very cheaper method in financing assets needed by investors, since tiie lessee may show the financial leasing payment as a cost Financial leasing is again more beneficial than purchasing if diminishing residuals or normal method of depreciation is utilized. However if a firm makes Reevaluation by using the depreciation method of normal a better alternative than financial leasing exists: purchasing assets by using bank credit.