Proje yönetiminde olurluk çalışması için risk analizi ile maliyet aralığı belirleme
  1. Tez No: 102143
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKHAN SÜDERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
IV ÖZET Risk yönetimi, bir projedeki risklerin tanımlanması, büyüklüklerinin belirlenmesi, yapılan analizlerin değerlendirilerek proje üzerindeki etkilerinin saptanması ve edinilen bilgiler ışığında karar verilmesi aşamalarını kapsayan yaklaşım olarak tanımlanmaktadır. Sistematik düşünce yapısını kullandığı için, risk yönetimi risklerin değerlendirilmeye alındığı diğer yöntemlerden farklıdır. Klasik yaklaşımlarda genellikle bir risk katsayısı belirlenip toplam maliyet veya süre bu katsayı nispetinde değiştirilirken, risk yönetimi yaklaşımı birkaç aşamadan oluşan çok sayıda bireyin katıldığı bir süreç olarak ifade edilebilir. İlk aşama olan risklerin tanımlanması aşamasında, projedeki risk faktörleri kapsamlı ve detaylı bir çalışma sonunda belirlenip gruplandırılır. ikinci aşama olan risk analizi aşamasına geçilerek, risk büyüklükleri sayısal olarak belirlenir ve riskleri en aza indirgeme stratejileri üretilir. Risk yönetiminin son aşaması ise, risk analizi sonuçlarının değerlendirilerek, buna uygun plan ve düzenlemeler yapılmasını kapsar. Bu aşamada vurgulanması gereken önemli bir husus ise; risk yönetimi uygulama amacının, riskleri ortadan kaldırmak yerine, sanıldığının tam aksine, tanımlanan ve etkileri saptanan riskleri değerlendirme ortamına ithal ederek bu risklerin mevcudiyeti altında sağlıklı ve gerçekçi kararların alınmasını temin etmektir. Bu tez kapsamında amaç, risklerin değerlendirildiği tahmini bir proje maliyet aralığım projenin fizibilite raporuna eklemek için risk analizi yönteminin ne şekilde uygulanacağım tespit etmektir. Dolayısıyla risk tanımlama ve risk ölçme tek bir süreç olarak algılanıp risk analizi olarak olarak ele alınmıştır. Farklı durumlar için türetilen proje maliyet denklemleri ile kurulan bir modelin yardımıyla, proje veya proje sürecinin farklı risk büyüklüklerine göre sahip olabileceği maliyet aralıkları tespit edilmiştir. Bu maliyet aralıkları, risklere göre değerlendirilecek proje süreçleri ile proje risk analizi simülasyonu yapan bir araca girdi olarak verilmiş ve proje maliyeti kümülatif olasılığı tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Risk Management can be defined as an approach which includes the identification of the risks of a project and their magnitudes, determination of the effects of the analysis done through the project and decisions using the information collected. Risk management is different from other risk assesment methods because of systematic thought structure. Generally a risk coefficient inreases the total cost or time for the classic approaches while risk management approach is a process formed of a few stages and organized by many related people. At the first stage of risk management, risk factors of the project are determined and grouped after a detailed and comprehensive study. At the second stage, risk analysis, risk magnitudes are determined as numeric and risk minimizing strategies are produced. At the last stage, analysis results are evaluated, plans and organizations appropriate to results are done. An important point to be reminded is that risk management doesn't remove risks, on the contrary healthy and realistic decisions are made using the risks identified and effects determined after importing the risks to evaluation environment. Purpose at the scope of this thesis is in which way to apply risk analysis method for attaching estimated risky project cost range to the feasibility report. So risk identification and risk quantification are perceived as a single stage and taken up as risk analysis. The cost range probabilities of the project or project processes are determined for different risk magnitudes with the help of a model using project cost equations derived from different cases. These cost ranges together with project processes that are assessed due to risks, will be given as inputs to project risk analysis simulation tool and cumulative probability of project costs are estimated.