Centaurea cyanus sulu ekstraktının ratlarda deneysel kornea hasarının iyileşmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of Centaurea cyanus aqueous extract on the healing of experimentally induced corneal injury in rats
- Tez No: 1021597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVA BAŞAK BOZTOK ÖZGERMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Centaurea cyanus ekstraktının deneysel olarak oluşturulan kornea epitel hasarının iyileşmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma materyalini, 250–300 g ağırlığında toplam 18 adet Wistar albino rat oluşturmuştur. Ratlar rastgele olarak Grup 1 (Negatif Kontrol, n=6), Grup 2 (Topikal Kontrol, steril distile su, n=6) ve Grup 3 (Tedavi, Centaurea cyanus ekstraktı, n=6) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Deneysel kornea hasarı, sağ gözlerde 3 mm çaplı biyopsi punch'ı ve kornea bıçağı kullanılarak mekanik epitel debridmanı yöntemiyle oluşturulmuştur. Hasar sonrası 0., 24., 48., 72., 120. ve 168. saatlerde korneal defekt alanı, korneal opasite ve neovaskülarizasyon bulguları klinik olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen kornea dokuları histopatolojik olarak incelenmiştir. Korneal defekt alanı ölçümlerinde tüm gruplarda zamana bağlı iyileşme gözlenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda 24. saatte Grup 3'te korneal defekt alanının negatif kontrol grubuna (Grup 1) göre anlamlı derecede daha düşük olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Korneal opasite skorlarında ise 72. saatte Grup 3'te Grup 1'e kıyasla daha düşük skorlar elde edilmiştir (p<0,05). Neovaskülarizasyon skorlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Histopatolojik incelemelerde Grup 3'te daha hafif epitelyal ve stromal değişiklikler gözlenmiş olmakla birlikte, histopatolojik skorlamalarda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmemiştir (p>0,05). Sonuç olarak, Centaurea cyanus ekstraktının deneysel kornea epitel hasarı modelinde özellikle erken dönemde korneal iyileşme bulguları üzerinde olumlu etkiler gösterebileceği değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, elde edilen bulguların ileri moleküler analizler ve daha geniş örneklem grupları ile desteklenmesinin gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of Centaurea cyanus extract on experimentally induced corneal epithelial wound healing. The study material consisted of 18 Wistar albino rats weighing 250–300 g. The animals were randomly divided into three groups: Group 1 (Negative Control, n=6), Group 2 (Topical Control, sterile distilled water, n=6), and Group 3 (Treatment, Centaurea cyanus extract, n=6). Experimental corneal injury was induced in the right eyes using a 3 mm biopsy punch and mechanical epithelial debridement with a corneal blade. Corneal defect area, corneal opacity, and neovascularization findings were clinically evaluated at 0, 24, 48, 72, 120, and 168 hours after injury. Corneal tissues obtained at the end of the study were examined histopathologically. A time-dependent improvement in corneal defect area was observed in all groups. In intergroup comparisons, the corneal defect area in Group 3 was significantly lower than in the negative control group (Group 1) at 24 hours (p<0.05). Regarding corneal opacity scores, lower scores were obtained in Group 3 compared to Group 1 at 72 hours (p<0.05). No statistically significant difference was detected among the groups in terms of neovascularization scores (p>0.05). Histopathological examination revealed milder epithelial and stromal alterations in Group 3; however, no statistically significant difference was found among the groups in histopathological scoring (p>0.05). In conclusion, Centaurea cyanus extract may exert beneficial effects on corneal healing findings, particularly during the early phase of experimental corneal epithelial injury. Nevertheless, the findings should be supported by further studies including larger sample sizes and advanced molecular analyses.