Sürdürülebilir toprak iyileştirme: Kerkük, ırak'ta petrol hidrokarbon ile kirlenmiş ortamlar için biyoremediasyon çözümlerinin incelenmesi
Sustainable soil remediation: investigating bioremediation solutions for oil hydrocarbon-contaminated environments in kirkuk, iraq
- Tez No: 1021602
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA ÖRÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, ham petrol ile kirlenmiş toprakların biyolojik iyileştirilmesinde hurma palmiyesi atığının biyostimülasyon materyali olarak kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Çalışma iki deneysel aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamada, Irak'ın Kerkük bölgesinden alınan gerçek saha kaynaklı kirlenmiş toprakta doğal attenüasyon ve hurma palmiyesi atığı biyostimülasyonu 160 günlük yarı-saha pot sistemiyle karşılaştırılmıştır. İkinci aşamada ise yapay olarak ham petrol ile kirletilmiş toprakta doğal attenüasyon, hurma palmiyesi atığı ve Hindistan cevizi torfu uygulamaları 40 günlük üç tekrarlı deney düzeninde incelenmiştir. Ana deneyde başlangıç TPH konsantrasyonu 38.751,520 ± 846,204 mg kg⁻¹ olarak belirlenmiştir. Hurma palmiyesi atığı uygulamasında TPH giderimi 40. günde %76,2'ye, 160. günde ise %87,8'e ulaşmış; doğal attenüasyonda 160. gün sonunda giderim yaklaşık %23,0 düzeyinde kalmıştır. Biyostimülasyon uygulamasında toplam PAH giderimi yaklaşık %93,3 olarak belirlenmiş ve 2–3 halkalı PAH bileşikleri 4–6 halkalı bileşiklere göre daha yüksek oranda giderilmiştir. CFU sonuçları, hurma palmiyesi atığının mikrobiyal popülasyonu desteklediğini göstermiştir. Kırk günlük karşılaştırmalı deneyde hurma palmiyesi atığı ve Hindistan cevizi torfu benzer TPH giderimi sağlamış; toplam PAH giderimi ise sırasıyla %56,86 ve %59,00 olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, hurma palmiyesi atığının yerel, düşük maliyetli ve sürdürülebilir bir biyostimülasyon materyali olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluated the potential use of date-palm waste as a biostimulation material for the bioremediation of crude-oil-contaminated soil. The study was conducted in two experimental stages. In the first stage, natural attenuation and date-palm waste biostimulation were compared in a 160-day semi-field pot experiment using contaminated field soil collected from Kirkuk, Iraq. In the second stage, natural attenuation, date-palm waste, and coconut coir pith were compared in a 40-day replicated experiment using soil artificially contaminated with crude oil. In the main experiment, the initial total petroleum hydrocarbon (TPH) concentration was 38,751.520 ± 846.204 mg kg⁻¹. Under date-palm waste biostimulation, TPH removal reached 76.2% after 40 days and 87.8% after 160 days, whereas natural attenuation achieved only about 23.0% removal by day 160. Total polycyclic aromatic hydrocarbon (PAH) removal under biostimulation was approximately 93.3%, with 2–3-ring PAHs being removed more effectively than 4–6-ring PAHs. Culturable bacterial counts indicated that date-palm waste supported microbial growth. In the 40-day comparative experiment, date-palm waste and coconut coir pith showed similar TPH removal, while total PAH removal reached 56.86% and 59.00%, respectively. Overall, the findings indicate that date-palm waste can be considered a local, low-cost, and sustainable biostimulation material for the remediation of petroleum-contaminated soils.