Sıçanlarda deneysel kolit modelinde alfa-pinen'in terapötik potansiyelinin genomik, proteomik, in vivo çalışmalar ve histopatolojik incelemeler ile araştırılması: TLR4/NF-κB sinyal yolağının rolü
Investigation of the therapeutic potential of α-pinene in an experimental colitis model in rats via genomic, proteomic, in vivo studies, and histopathological analyses: The role of the TLR4/NF-κB signaling pathway
- Tez No: 1021651
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE DÖNDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, asetik asitle deneysel kolit modeli oluşturulan sıçanlarda doğal bir monoterpen olan alfa pinenin kolit üzerindeki terapötik potansiyelini ve ortaya çıkan etkilerinin altında yatan moleküler mekanizmaları ülseratif kolit patogenezinde rolü olan TLR4/NF-κB sinyal yolakları üzerinden araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Alfa pinenin kolit üzerindeki potansiyel etkilerini davranış deneyi, genomik, proteomik ve histopatolojik incelemeler ile araştırdık. Ayrıca sıçanlarda alfa pinenin kolon mukozası makroskopik görünümü üzerindeki etkileri de değerlendirildi. Proteomik incelemede TNF-α, IL-6, MPO ve GSH düzeyi serum, kolon ve karaciğerde; genomik incelemede TLR4 ve NF-κB genetik ekspresyonu kolon dokusunda tayin edildi. Ayrıca kolon dokusundan alınan bir kesit mikroskop altında incelenip puanlanarak hastalığın şiddeti değerlendirildi. Bulgular: Deneylerimizde düşük ve yüksek doz alfa pinen Yükseltilmiş Artı Labirent Testi'nde kapalı kolda kalma süresini hastalık kontrol grubuna kıyasla kısalttı. Bu kısalmalardan sadece yüksek doz alfa pinen uygulanan gruptaki kısalma istatistiksel olarak anlamlıydı. Kolon mukozası makroskopisinde düşük ve yüksek doz alfa pinen hastalık kontrol grubuna kıyasla ortaya çıkan inflamatuvar görünümü azalttı. Kolon dokusunda; TNF-α, IL-6, MPO seviyesi ve TLR4 ve NF-κB genetik ekspresyon düzeyi düşük ve yüksek doz alfa pinen uygulamasıyla hastalık kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalırken GSH seviyesi hastalık kontrol grubuna kıyasla arttı. GSH seviyesindeki bu artışlardan sadece yüksek doz alfa pinen uygulanan gruptaki artış istatistiksel olarak anlamlıydı. Düşük ve yüksek doz alfa pinen uygulaması serum ve karaciğer IL-6 ve MPO seviyesini hastalık kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşürürken GSH seviyesini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseltti. Düşük ve yüksek doz alfa pinen uygulanan gruplarda; serum TNF-α seviyesi hastalık kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalırken karaciğer TNF-α seviyesinde hastalık kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir azalma oldu. Ayrıca düşük ve yüksek doz alfa pinen kolon histopatolojik skorunu hastalık kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalttı. Sonuç: Sonuçlarımız; alfa pinenin antiinflamatuvar, antioksidan, ülser iyileştirici etkilerinin ve ayrıca anksiyete giderici etkisinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlarımız alfa pinenin bu etkilerinin ortaya çıkmasında TLR4/NF-κB sinyal yolağının rolünün olabileceğini telkin etmektedir. Bu nedenle kolit tedavisinde potansiyel bir terapötik ajan olarak alfa pinenin umut vaat ettiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the therapeutic potential of alpha-pinene, a natural monoterpene, in rats with an experimental colitis model induced by acetic acid, as well as the molecular mechanisms underlying its effects, focusing on the TLR4/NF-κB signaling pathways involved in the pathogenesis of ulcerative colitis. Materials and Methods: We investigated the potential effects of alpha-pinene on colitis using behavioral experiments, genomic, proteomic, and histopathological analyses. Additionally, the effects of alpha-pinene on the macroscopic appearance of the colonic mucosa in rats were evaluated. In the proteomic analysis, levels of TNF-α, IL-6, MPO, and GSH were measured in serum, colon, and liver; in the genomic analysis, the genetic expression of TLR4 and NF-κB was determined in colon tissue. Furthermore, a section of colon tissue was examined under a microscope and scored to assess the severity of the disease. Results: In our experiments, both low- and high-dose alpha-pinene reduced the time spent in the closed arm of the Elevated Plus Maze Test compared to the disease control group. Of these reductions, only the reduction observed in the group treated with high-dose alpha-pinene was statistically significant. In the macroscopic examination of the colon mucosa, both low and high doses of alpha-pinene reduced the inflammatory appearance compared to the disease control group. In colon tissue, levels of TNF-α, IL-6, and MPO, as well as the expression levels of the TLR4 and NF-κB genes, decreased statistically significantly with both low- and high-dose alpha-pinene treatment compared to the disease control group, while GSH levels increased compared to the disease control group. Of these increases in GSH levels, only the increase in the group treated with high-dose alpha-pinene was statistically significant. Both low- and high-dose alpha-pinene treatments significantly reduced serum and liver IL-6 and MPO levels compared to the disease control group, while statistically significantly increasing GSH levels. In the groups treated with low and high doses of alpha-pinene, serum TNF-α levels decreased significantly compared to the disease control group, while liver TNF-α levels showed a decrease that was not statistically significant compared to the disease control group. Additionally, low and high doses of alpha-pinene significantly reduced the colon histopathological score compared to the disease control group. Conclusion: Our results indicate that alpha-pinene possesses anti-inflammatory, antioxidant, and ulcer-healing effects, as well as anxiolytic properties. Furthermore, our results suggest that the TLR4/NF-κB signaling pathway may play a role in the manifestation of these effects of alpha-pinene. Therefore, we believe that alpha-pinene holds promise as a potential therapeutic agent for the treatment of colitis.