Maarif Modele göre hazırlanan fen alanı ders kitaplarında yer alan etkinliklerin sorgulamaya dayalı incelenmesi
An inquiry-based examination of activities in science textbooks developed in accordance with the Century of Türkiye Education Model
  1. Tez No: 1021652
  2. Yazar: GAMZE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KIVILCAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında geliştirilen 5. sınıf Fen Bilimleri ile 9. sınıf Fizik, Kimya ve Biyoloji ders kitaplarında yer alan etkinliklerin bilimsel sorgulama açısından incelenmesidir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi deseninde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ders kitaplarında yer alan toplam 180 etkinlik, 3 ana boyut ile 22 alt boyuttan oluşan Inquiry-Based Tasks Analysis Inventory (ITAI) ölçeği doğrultusunda analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, ders kitaplarında yer alan etkinliklerin öğretim programına uygunluk ve ana fikir boyutlarını tüm kitaplarda %100 oranında karşıladığını; buna karşın diğer sorgulama boyutlarının dengeli biçimde temsil edilmediğini göstermektedir. Bilimsel süreç becerileri boyutunun ortalama temsil düzeyi fizik ders kitabında %59,1 ile en yüksek, kimya ders kitabında %37,8 ile en düşük düzeyde belirlenmiş; fen bilimleri %42,4 ve biyoloji %46,3 ders kitaplarının ise bu iki değer arasında yer aldığı görülmüştür. Bilimsel sorgulamayı anlama boyutunda ise fizik %36,6 ve biyoloji %34,2 ders kitaplarının görece daha yüksek, fen bilimleri %29,5 ve kimya %23,2 ders kitaplarının daha düşük temsil düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Alt boyutlar düzeyinde incelendiğinde, en yüksek düzeyde temsil edilen boyutların müfredata uyum ve ana fikir %100 olduğu; bunun yanı sıra iletişim kurma, çıkarım yapma, veri yorumlama ve sınıflama gibi temel bilimsel süreç becerilerinin diğer boyutlara kıyasla daha yüksek düzeyde temsil edildiği belirlenmiştir. Buna karşılık hipotez kurma, model oluşturma, bir soruyla başlama ve operasyonel tanımlama gibi üst düzey sorgulama becerilerinin çoğu ders kitaplarında %0–%30 aralığında kaldığı görülmüştür. Ayrıca incelenen ders kitapları arasında etkinlik sayılarının farklılık gösterdiği; buna karşılık lise düzeyinde yer alan bazı etkinliklerin daha fazla sorgulama boyutunu bir arada içerebildiği belirlenmiştir. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde bilimsel sorgulama ve sorgulama tabanlı öğretim anlayışı ile üst düzey bilişsel becerilerin geliştirilmesine güçlü bir vurgu yapılmasına rağmen, elde edilen bulgular ders kitaplarında bu becerilerin özellikle üst düzey sorgulama boyutları açısından sınırlı düzeyde temsil edildiğini göstermektedir. Sonuç olarak, ders kitaplarının öğretim programlarıyla genel olarak uyumlu olduğu; ancak modelin öngördüğü üst düzey bilimsel sorgulama becerilerini destekleme açısından geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, ders kitaplarında açık uçlu, araştırma ve tasarım temelli etkinliklere daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the activities included in the 5th-grade Science and the 9th-grade Physics, Chemistry, and Biology textbooks developed within the framework of the Century of Türkiye Education Model in terms of scientific inquiry. The study was conducted using the document analysis design, one of the qualitative research methods. A total of 180 activities included in the textbooks published by the Ministry of National Education were analyzed using the Inquiry-Based Tasks Analysis Inventory (ITAI), which consists of three main dimensions and twenty-two sub-dimensions. The findings revealed that the activities in all textbooks fully met the curriculum alignment and main idea dimensions at a rate of 100%; however, the other inquiry dimensions were not represented in a balanced manner. The average representation level of the Scientific Process Skills dimension was highest in the Physics textbook 59.1% and lowest in the Chemistry textbook 37.8%, while the Science 42.4% and Biology 46.3% textbooks were found to fall between these values. Regarding the Understanding Scientific Inquiry dimension, the Physics 36.6% and Biology 34.2% textbooks demonstrated relatively higher levels of representation, whereas the Science 29.5% and Chemistry 23.2% textbooks exhibited lower levels. At the sub-dimension level, curriculum alignment and main idea (100%) were the most highly represented dimensions. In addition, fundamental scientific process skills such as communication, inference, data interpretation, and classification were represented at higher levels than other dimensions. In contrast, higher-order inquiry skills, including formulating hypotheses, model construction, beginning with a question, and operational definition, remained within the range of 0%–30% in most textbooks. Furthermore, although the number of activities differed across the textbooks examined, some activities at the secondary school level were found to incorporate a greater number of inquiry dimensions simultaneously. Although the Century of Türkiye Education Model places strong emphasis on scientific inquiry, inquiry-based instruction, and the development of higher-order cognitive skills, the findings indicate that these skills are represented only to a limited extent in the textbooks, particularly with respect to higher-order inquiry dimensions. Consequently, it was concluded that while the textbooks are generally aligned with the curriculum, they need further improvement in supporting the higher-order scientific inquiry skills envisioned by the model. Accordingly, it is recommended that more open-ended, research-based, and design-oriented activities be incorporated into science textbooks.