U-17, U-18 liginde mücadele eden futbolculara uygulanan aerobik ve anaerobik egzersizlerin bazı kan parametrelerine akut etkisinin incelenmesi
Investigation of the acute effects of aerobic and anaerobicexercises applied to football players competing in the U-17 and U-18 leagues on some blood parameters
- Tez No: 1021653
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, U-17 ve U-18 yaş kategorilerinde mücadele eden futbolcularda aerobik ve anaerobikegzersizlerin hematolojik, biyokimyasal ve kan gazı parametreleri üzerine akut etkilerini incelemekamacıyla gerçekleştirilmiştir. Futbolcularda antrenman yoğunluğu ve türüne bağlı olarak ortaya çıkanfizyolojik adaptasyonların, performansın yanı sıra metabolik sağlık üzerinde de önemli sonuçlardoğurduğu bilinmektedir. Ancak aerobik ve anaerobik egzersizlerin kan parametreleri üzerindeki kısasüreli etkileri henüz tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Çalışmaya 17–18 yaş aralığında, en az bir yıldır düzenli futbol antrenmanlarına devam eden veherhangi bir sağlık sorunu bulunmayan 20 erkek futbolcu dahil edilmiştir. Katılımcılardan aerobikegzersiz öncesi ve sonrası, ardından iki haftalık toparlanma sürecini takiben gerçekleştirilen anaerobikegzersiz öncesi ve sonrası olmak üzere toplam dört aşamada kan örnekleri alınmıştır. Ölçümlerdehematolojik parametreler (WBC, RBC, Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC, PLT, MPV vb.), biyokimyasalgöstergeler (glukoz, testosteron, kortizol), elektrolitler (Na⁺, K⁺, Ca²⁺, Cl⁻) ve kan gazı değerleri (pH,PO₂, PCO₂, O₂Hb, SO₂, HCO₃⁻, cBase, tCO₂, laktat, bilirubin) değerlendirilmiştir. Araştırmanın ön sonuçları, egzersiz türüne bağlı olarak hematolojik yanıtların farklılık gösterdiğiniortaya koymuştur. Aerobik egzersiz sonrası hemokonsantrasyona bağlı olarak eritrosit indekslerinde(RBC, Hb, Hct) geçici artışlar gözlenirken, anaerobik egzersiz sonrası laktat düzeylerinde belirginyükselmeler ve pH düşüşü ile karakterize metabolik asidoz gelişmiştir. Biyokimyasal olarak aerobikegzersiz glukoz homeostazını desteklerken, anaerobik yüklenme kortizol artışı ve anabolik-katabolikhormon dengesinde değişikliklere yol açmıştır. Elektrolit parametrelerinde özellikle K⁺ artışı ve Ca²⁺düşüşü kas fonksiyonları açısından dikkat çekici bulunmuştur. Ayrıca bilirubin düzeylerinin egzersizsonrası artış eğilimi göstermesi, antioksidan kapasite ve metabolik adaptasyon açısından önemli birbulgu olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma aerobik ve anaerobik egzersizlerinfutbolcularda kan parametreleri üzerinde farklı ve özgün akut etkiler yarattığını göstermektedir. Eldeedilen bulgular, antrenman programlarının bireyselleştirilmesi, performans optimizasyonu ve gençsporcularda sağlık risklerinin en aza indirilmesi açısından yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute effects of aerobic and anaerobic exercise on hematological,biochemical, and blood gas parameters in U-17 and U-18 male soccer players. Physiologicaladaptations that occur in response to training load and exercise type are known to influence not onlyathletic performance but also metabolic health. However, the short-term effects of aerobic andanaerobic exercise on blood-related parameters remain incompletely understood. The study included 20 male soccer players aged 17–18 years, all of whom had been regularlyparticipating in football training for at least one year and had no known health problems. Bloodsamples were collected at four time points: before and after aerobic exercise, and before and afteranaerobic exercise following a two-week recovery period. Hematological parameters (WBC, RBC,Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC, PLT, MPV, etc.), biochemical markers (glucose, testosterone,cortisol), electrolytes (Na⁺, K⁺, Ca²⁺, Cl⁻), and blood gas variables (pH, PO₂, PCO₂, O₂Hb, SO₂,HCO₃⁻, cBase, tCO₂, lactate, bilirubin) were analyzed. Preliminary findings demonstrated distinct responses depending on exercise type. After aerobicexercise, transient increases were observed in erythrocyte indices (RBC, Hb, Hct), likely due tohemoconcentration, whereas anaerobic exercise induced marked elevations in lactate levels andreductions in pH, reflecting metabolic acidosis. From a biochemical perspective, aerobic exercisesupported glucose homeostasis, while anaerobic loading triggered cortisol elevation and shifts in theanabolic-catabolic hormone balance. Among electrolytes, increased K⁺ and decreased Ca²⁺ wereparticularlynoteworthyfortheirrelevancetomusclefunction.Additionally,thetendencyforbilirubinlevels to rise following exercise may indicate an adaptive antioxidant response. In conclusion, this study demonstrates that aerobic and anaerobic exercise elicit different and specificacute effects on blood parameters in soccer players. These findings may provide guidance for theindividualization of training programs, optimization of athletic performance, and minimization ofhealth risks in young athletes.