Paronychia kurdica Boiss. bitki ekstrelerinin in vitro antikanser potansiyelinin araştırılması
Investigation of the in vitro anticancer potential of plant extracts of Paronychia kurdica Boiss
- Tez No: 1021654
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Halk Sağlığı, Biochemistry, Biology, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
Özet
Pankreas kanseri, nispeten düşük görülme sıklığına rağmen hızlı metastatik yayılımı ve tedaviye dirençli yapısı nedeniyle en ölümcül malignitelerden biri olarak kabul edilmektedir. Tanı sonrası kısa sürede metastaz gelişme olasılığının yüksek olması ve beş yıllık sağkalım oranlarının oldukça düşük seyretmesi, yeni terapötik yaklaşımlara duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Bu bağlamda, doğal ürünler ve bitki kaynaklı biyolojik bileşikler tamamlayıcı/alternatif tedavi adayları olarak dikkat çekmektedir. Fenolik ve flavonoit bakımından zengin tıbbi bitkilerin antioksidan, antiinflamatuvar ve antikanser potansiyelleri, bu çalışmanın önemini desteklemektedir. Bu tez, Paronychia kurdica (P. kurdica) ekstrelerinin fenolik/flavonoit bileşimlerini, antioksidan etkinliğini ve pankreas kanseri hücreleri üzerindeki biyolojik etkilerini bütüncül bir yaklaşımla ortaya koyan ilk çalışma niteliğindedir. MeOH ekstresinin TPC (26,39 mg GAE/g) ve TFC (21,52 mg QE/g) değerlerinin su ekstresine göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüş; bu durum çözücü polaritesinin ekstre edilen fenolik bileşik çeşitliliğini belirlemedeki etkisini desteklemiştir. Antioksidan analizler (DPPH ve FRAP), MeOH ekstresinin daha düşük IC₅₀ değeri ve daha yüksek indirgeme kapasitesi ile daha güçlü antioksidan aktivite gösterdiğini doğrulamıştır. LC–MS analizleri, P. kurdica ekstrelerinde klorojenik asit, rutin, kersetin, ferulik asit, p-kumarik asit ve sirinjik asit gibi temel fenolik bileşikleri ilk kez tanımlamıştır. Bu bileşiklerin her iki ekstrede de bulunduğu, ancak MeOH ekstresinde daha yüksek düzeylerde yer aldığı belirlenmiştir. MIA PaCa-2 hücrelerinde her iki ekstrenin de doza bağımlı sitotoksik etki gösterdiği ve IC₅₀ değerlerinin MeOH ekstresi için 411,4 μg/mL, su ekstresi için 385,5 μg/mL olduğu saptanmıştır. Hücre göçünü değerlendiren çizik (scratch) testi sonucunda MeOH ekstresinin 24., 48. ve 72. saatlerde hücre göçünü sırasıyla %50,56, %60,18 ve %70,14 oranında inhibe ettiği, su ekstresinin ise daha sınırlı etki gösterdiği belirlenmiştir. Bu bulgular, P. kurdica'nın metastaz süreçlerini baskılayabilecek doğal bileşikler içerdiğini düşündürmektedir. Apoptoza yönelik immünofloresan analizlerde, tedavi edilen hücrelerde belirgin apoptotik morfolojik değişiklikler (hücre büzülmesi, çekirdek yoğunlaşması ve mikrotübül ağında bozulmalar) IV gözlenmiştir. BAX geninin yukarı, BCL-2 geninin aşağı yönde regüle olması ise ekstrelerin özellikle MeOH formunun pro-apoptotik mekanizmaları aktive ettiğini desteklemiştir. Sonuç olarak bu çalışma, P. kurdica'nın fenolik bileşiklerce zengin yapısı, güçlü antioksidan kapasitesi ve pankreas kanseri hücre hattı üzerindeki sitotoksik, anti-migrasyonel ve pro-apoptotik etkileri ile gelecekte geliştirilmesi muhtemel doğal kaynaklı terapötik adaylar arasında yer alabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is considered one of the most lethal malignancies due to its rapid metastatic progression and resistance to conventional treatment, despite its relatively low incidence. The high likelihood of early metastasis following diagnosis and the persistently low five-year survival rates underscore the urgent need for novel therapeutic strategies. In this context, natural products and plant-derived bioactive compounds have gained increasing attention as promising complementary or alternative therapeutic candidates. The antioxidant, anti-inflammatory, and anticancer properties of phenolic- and flavonoid-rich medicinal plants further highlight the relevance of such research. This thesis represents the first comprehensive investigation demonstrating the phenolic/flavonoid composition, antioxidant capacity, and biological effects of Paronychia kurdica (P. kurdica) extracts on pancreatic cancer cells. The MeOH extract exhibited significantly higher TPC (26.39 mg GAE/g) and TFC (21.52 mg QE/g) values than the aqueous extract, supporting the influence of solvent polarity on the diversity of extracted phenolic compounds. Antioxidant assays (DPPH and FRAP) confirmed that the MeOH extract displayed stronger antioxidant activity, characterized by a lower IC₅₀ value and higher reducing power. LC–MS analysis identified key phenolic constituents—including chlorogenic acid, rutin, quercetin, ferulic acid, p-coumaric acid, and syringic acid—in P. kurdica extracts for the first time. Although these metabolites were present in both extracts, their levels were notably higher in the MeOH extract. In MIA PaCa-2 cells, both extracts exhibited dose-dependent cytotoxicity, with IC₅₀ values of 411.4 μg/mL for the MeOH extract and 385.5 μg/mL for the aqueous extract. Scratch wound assays demonstrated that the MeOH extract markedly inhibited cell migration by 50.56%, 60.18%, and 70.14% at 24, 48, and 72 hours, respectively, whereas the aqueous extract showed a comparatively weaker effect. These findings suggest that P. kurdica contains natural compounds capable of suppressing metastatic processes. Immunofluorescence analysis revealed distinct apoptotic morphological alterations—such as cell shrinkage, chromatin condensation, and disruption of the microtubule network—in treated cells. Upregulation of the BAX gene and downregulation of BCL-2 further supported the activation of pro-apoptotic mechanisms, particularly in response to the MeOH extract. V I In conclusion, this study demonstrates that P. kurdica, with its rich phenolic profile, strong antioxidant capacity, and cytotoxic, anti-migratory, and pro-apoptotic effects on pancreatic cancer cells, holds significant potential as a natural source for future therapeutic development.