The relationship between EFL learners' attitude towardscollaborative learning and their foreign languageclassroom boredom
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumu ve yabancı dil dersi sıkılması arasındaki ilişki
  1. Tez No: 1021661
  2. Yazar: MEHMET HÜSNÜ KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumu ile yabancı dil dersi sıkılması arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın amacı ayrıca, öğrencilerin işbirlikli öğrenmeye yönelik tutum düzeylerini ve yabancı dil dersi sıkılma düzeylerini belirlemektir. Çalışma, öğrencilerin işbirlikli öğrenmeye yönelik tutum ve yabancı dil dersi sıkılmasının cinsiyet, bölüm, öğrencilerin yaşadığı yerleşim birimi ve kişilik özelliğine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini de incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada bir vakıf üniversitesinde Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Hazırlık sınıflarındaki 272 öğrenci, kolaylı örneklem ile çalışmanın katılımcıları olarak seçilmiştir. Veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından tasarlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Li ve arkadaşları (2023) tarafından geliştirilen ve Yeşilçınar ve arkadaşları (2025) tarafından Türkçe'ye çevrilip uyarlanan“Yabancı Dil Dersi Sıkılma Ölçeği”ve de Şahin ve arkadaşları (2017) tarafından geliştirilen“İşbirlikli Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Anket tabanlı olan bu araştırmada veriler SPSS 24 ile analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların yüksek düzeyde işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumuna sahip olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca öğrenciler düşük düzeyde yabancı dil dersi sıkılması bildirmiştir. Sonuçlar işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumun cinsiyet ve öğrencilerin yaşadığı yerleşim birimine göre anlamlı farklılık göstermediğini, ancak bölüm ve kişilik özelliğine göre anlamlı farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Yabancı dil dersi sıkılması ile ilgili olarak, cinsiyet, bölüm, öğrenclerin yaşadığı yerleşim birimi ve kişilik özdelliğine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Son olarak, öğrencilerin işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumu ile yabancı dil dersi sıkılması arasında düşük düzeyde negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between English as a Foreign Language (EFL) learners' attitude towards collaborative learning and their foreign language classroom boredom. The purpose of the study was also to assess the level of EFL learners' attitude towards collaborative learning and foreign language classroom boredom. It also aimed to investigate whether there were significant differences in EFL learners' attitude towards collaborative learning and foreign language classroom boredom based on gender, department, where EFL learners live and personal trait. The participants of the study who were 272 EFL learners enrolled in the School of Foreign Languages at a foundation university were selected through the convenience sampling. As data collection tools,“Personal Information Form”designed by the researcher,“Foreign Language Classroom Boredom Scale”developed by Li et al. (2023) and translated and adapted into Turkish by Yeşilçınar et al. (2025) and“Attitude towards Collaborative Learning Scale”developed by Şahin et al. (2017) were used. In this survey-based research, data were analyzed using SPSS 24. The findings revealed that participants had high level of attitudes toward collaborative learning. In addition, learners reported low levels of foreign language classroom boredom. The results also showed that their attitude towards collaborative learning did not have variation by gender and where the participants live, but significant differences were found based on department and personality trait. Regarding foreign language classroom boredom, no significant differences were found based on gender, department, where EFL learners live, and personality trait. Finally, a low negative and statistically significant correlation was found between EFL learners' attitude towards collaborative learning and their foreign language classroom boredom.