A study on the relationship between Turkish EFL learners' willingness to communicate in English, ambiguity tolerance and parental encouragement level
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin İngilizce iletişime isteklilik, belirsizlik toleransı ve ebeveyn teşvik düzeyleri arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 692543
  2. Yazar: MERVE ULUKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME YALÇIN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin İngilizce iletişime isteklilik, belirsizlik toleransı ve ebeveyn teşvik düzeylerini araştırmaktır.Ayrıca, çalışmada öğrencilerin belirsizlik toleransı ve ebeveyn teşvik düzeylerinin İngilizce iletişime isteklilikleriyle muhtemel ilişkisi de incelenmiştir. Araştırma örneklemi, Gaziantep ilinde bulunan Hasan Kalyoncu Üniversitesi hazırlık bölümündeki 151 öğrenciden oluşmaktadır. Bu çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmış olup karma desen tercih edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak McCroskey (1992) tarafından geliştirilen '' İletişime İsteklilik Anketi'', Ely (1989) tarafından geliştirilen ''İkinci Dilde Belirsizlik Toleransı Anketi'' ve Gardner (1985) tarafından geliştirilen ''Tutum/Motivasyon Test Havuzu'' içerisinde bulunan ''Algılanan Ebeveyn Teşviki Anketi'' bölümü kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Frekanslar, ortalamalar, yüzdeler ve standart sapmalar bu program aracılığı ile hesaplanmıştır. Ayrıca yaş bakımından iletişime isteklilik, belirsizlik toleransı ve ebeveyn teşvik düzeylerinde farklılıklar olup olmadığı bağımsız gruplar t-testi aracılığıyla, dil seviyeleri ile farklılıklar olup olmadığı ise tek yönlü ANOVA aracılığıyla kontrol edilmiştir. Bunların dışında iletişime isteklilik, belirsizlik toleransı ve ebeveyn teşvik düzeylerinin arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Devamında, belirsizlik toleransı ve ebeveyn teşvikinin iletişime istekliliği yordama gücünün belirlenmesi amacıyla çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda ise ankete katılan öğrencilerden gönüllü olan 16 öğrenci ile röportaj yapılmıştır. Elde edilen bulgular, içerik analizi ile incelenmiştir. Sonuçlar, yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin İngilizce iletişime isteklilik, belirsizlik toleransı ve ebeveyn teşvik düzeylerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Bunun dışında, yaş ve dil düzeyinin etkisiyle ilgili önemli bulgular elde edilmiştir. Ayrıca, belirsizlik toleransının ve ebeveyn teşviki düzeyinin iletişime istekliliği anlamlı yönde yordadığı görülmüştür. Son olarak, öğrencilerin iletişime istekliliklerini etkileyen muhtemel dilbilimsel, duyuşsal, bağlamsal, bireysel etmenler ile öz algılanan iletişim yetkinliği bulunmuştur. Ayrıca, öğrencilerin belirsizlik toleransıyla ilgili yaşadıkları bazı problemler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate Turkish EFL learners' willingness to communicate, tolerance of ambiguity, and parental encouragement levels. Moreover, a possible link between tolerance of ambiguity and parental encouragement levels with willingness to communicate was explored in the study. The research sample consisted of 151 preparatory school students at Hasan Kalyoncu University. A mixed-method research design was preferred in this study as both qualitative and quantitative research methods were utilized. ''Willingness to Communicate Scale'' developed by McCroskey (1992), ''Second Language Tolerance of Ambiguity'' developed by Ely (1989), and ''Perceived Parental Encouragement Scale'' involved in ''Attitude/Motivation Test Battery'' developed by Gardner (1985) were used as data collection tools. SPSS 20.0 was operated to analyze the data obtained from the questionnaires. Frequencies, means, percentages, and standard deviations were calculated through this program. Moreover, independent samples t-test was utilized to detect whether there was a statistically significant difference relating to age, while one-way ANOVA was used to explore if there was a statistically significant difference relating language proficiency with willingness to communicate, tolerance of ambiguity, and parental encouragement levels. Apart from these, Pearson correlation was practiced to investigate the relationship between willingness to communicate, tolerance of ambiguity, and parental encouragement. Afterward, to detect the predictive power of tolerance of ambiguity and parental encouragement on willingness to communicate, multiple regression analysis was achieved. In the qualitative part of the study, 16 students who already took the quantitative part of the study were interviewed. The findings were examined through content analysis. According to the results, Turkish EFL learners showed high willingness to communicate, tolerance of ambiguity and, perceived parental encouragement. Besides, statistically significant results were found relating to the influence of age and gender. Furthermore, it was detected that tolerance of ambiguity and perceived parental encouragement predicted willingness to communicate positively. Finally, some linguistic, affective, contextual, individual factors and, self-perceived communicative competence were found to be influencing elements on learners' willingness to communicate. Moreover, some problems of tolerating ambiguity experienced by learners were detected.