Popüler kültür ürünlerinde kadın temsili: Bahar dizisi örneği
Representation of women in popular culture products: The case of the Bahar series
  1. Tez No: 1021663
  2. Yazar: SİNEM TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÇOBAN KENEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, popüler kültür ürünlerinde kadın temsillerini incelemek amacıyla Türkiye televizyonlarında geniş izleyici kitlesine ulaşan Bahar dizisini ele almaktadır. Popüler kültür ve medya içerikleri, toplumsal değerlerin, kimliklerin ve cinsiyet rollerinin yeniden üretildiği önemli alanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda televizyon dizileri, toplumsal cinsiyet normlarının hem pekiştirildiği hem de dönüştürülebildiği kültürel metinler olarak dikkat çekmektedir. Çalışmanın temel amacı, Bahar dizisinde yer alan kadın karakterlerin toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında nasıl temsil edildiğini feminist kuramlar çerçevesinde incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve dizideki kadın temsilleri metin analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında dizide yer alan karakterler, diyaloglar, semboller ve görsel anlatım unsurları (mekân, kamera kullanımı, kostüm ve mimikler) birlikte değerlendirilmiş; kadın karakterlerin annelik, fedakârlık, duygusal emek ve ideal kadınlık gibi toplumsal cinsiyet temelli roller içinde nasıl konumlandırıldığı analiz edilmiştir. Analiz sürecinde feminist kuram ve temsil kuramı çalışmanın temel kuramsal çerçevesini oluşturmuştur. Araştırma bulguları, dizinin görünürde güçlü ve bağımsız kadın karakterler sunmasına rağmen anlatı ve temsil düzeyinde geleneksel toplumsal cinsiyet kalıplarını belirli ölçülerde yeniden ürettiğini göstermektedir. Kadın karakterler bazı anlatı kesitlerinde güçlenme ve direniş alanları sergilerken, birçok durumda annelik, fedakârlık ve duygusal bağlılık gibi normatif kadınlık pratikleriyle ilişkilendirilmektedir. Sonuç olarak çalışma, popüler kültür ürünlerinin kadın temsillerini hem dönüştüren hem de ataerkil normları yeniden üreten ikili bir yapı sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the representation of women in popular culture by focusing on the television series Bahar, which has reached a wide audience on Turkish television. Popular culture and media content are considered important domains where social values, identities, and gender roles are reproduced. In this context, television series attract attention as cultural texts through which gender norms can both be reinforced and transformed. The main aim of this study is to analyze how female characters in the series Bahar are represented within the framework of gender roles from the perspective of feminist theories. The study adopts a qualitative research approach, and the representations of women in the series are examined through textual analysis. Within the scope of the research, characters, dialogues, symbols, and visual narrative elements (such as setting, camera use, costumes, and facial expressions) are evaluated together. The analysis focuses on how female characters are positioned within gender-based roles such as motherhood, sacrifice, emotional labor, and ideal womanhood. Feminist theory and representation theory constitute the main theoretical framework of the study. The findings indicate that although the series appears to present strong and independent female characters, it reproduces traditional gender norms to a certain extent at the level of narrative and representation. While female characters display moments of empowerment and resistance in some narrative segments, they are frequently associated with normative femininity practices such as motherhood, sacrifice, and emotional commitment. As a result, the study reveals that popular culture products exhibit a dual structure that both transforms and reproduces patriarchal norms in the representation of women.