Turunçgil budamasında uygulanan farklı mekanizasyon yöntemlerinin teknik ve ekonomik yönden irdelenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 10217
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZGÜVEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
V Son yularda Türkiye'de turunçgil yetiştiricileri artan budama iş gücü gereksinimi ve ücretlerinden dolayı önemli güçlüklerle karşı karşıya kalmışlardır. Bu sorunları dikkate alarak turunçgil ağaçlarına uygulanan farklı budama yöntemleri, iş verimi ve ekonomik açıdan karşılaştırarak üreticilerin aydınlatılmasını sağlamak amacıyla bu fiziksel etki ve dal çapı ile nem içeriğinin kesme kuvvetine olan ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmanın sonunda maicinalı budamanın en yüksek iş verimine sahip olmasına karşın en büyük çalışma giderine de sahip olduğu saptanmıştır, özel budama makinasının neden olduğu toprak sıkışıklığı bitki büyüme ve kök Gelişimini engelleyecek düşeydedir. Ayrıca kesme kuvvetinin dal çapı kalınlığının artması sonucu arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In recant years, citrus growers have come across important difficulties because of the increase in pruning manpower requirements and cost m Turkey. The research has begun to help citrus growers by comparing with the productivity and cost of different pruning systems applied, on tne citrus (orange-rgreypiruiu trees, m addition to mis pnysical effect of pruning machine on the soli ana influence of limb diameter and moisture content on cutting force were also studied.. At the end of the research it was found that the ürunin-s system with machine had the highest productivity compared to the other systems but also had the highest cost of pruning. Soil compaction caused by the pruning machine controlled by penetration resistant and has been found that the level to nrevent cron Growth and root elongation, In addition, an increase m cutting force by means of the increase of limb thickness was also noted,