Naif ve hafıza T lenfosit yanıtlarında ikincil sinyal bağımlılığının fonksiyonel açıdan karşılaştırılması
A functional comparison of secondary signal dependency in naive and memory T-cell responses
- Tez No: 1021721
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ ESENDAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Onkoloji, Biology, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
Özet
Daha. T hücrelerin naif formdan efektör ve hafıza fenotipe farklılaşması için, miyeloid hücrelerden gelecek birincil ve ikincil sinyallere ihtiyacı vardır. Farklı olgunlaşma basamağındaki her miyeloid hücre, yüzeyinde ikincil sinyalden sorumlu ligandları farklı düzeyde ifade etmektedir. İkincil sinyali alarak aktivasyon fazına geçecek farklı alt gruplara ait T hücreler de, yüzeylerinde ikincil sinyali alma da görevli reseptörleri farklı düzeylerde ifade etmektedir. Bu tez çalışmasında öncelikle, sağlıklı donörlerden alınan periferik kandan elde edilen farklı olgunlaşma düzeyindeki miyeloid hücreler (monosit, M0 makrofaj, M1 makrofaj, M2 makrofaj, imDC, mDC); naif (TN), merkezi hafıza (TCM) ve efektör hafıza (TEM) T hücrelerle ko-kültüre alınarak erken ve geç dönemdeki aktivasyon kinetikleri incelendi. Elde edilen sonuçlar, T hücre alt gruplarının aktivasyon yanıtlarının yalnızca kendi fenotiplerine değil, aynı zamanda ikincil sinyali aldıkları miyeloid hücreye de bağlı olduğunu göstermektedir. Özellikle, TEM hücre aktivasyonunun diğer T hücrelerden farklı bir kinetik gösterdiği, bu hücre grubunun aktivasyonla ilişkili CD27 ve CD28 ifadelerine göre TN ve TCM'den daha geniş alt gruplara ayrıldığı ve bu grupların inhibisyonla ilişkili PD-1 sinyalinin bloke edilmesine verdikleri yanıtın farklı olduğu tespit edildi. Tezin son kısmında sağlıklı donörlerde tespit edilen ve farklı aktivasyon kinetikleri olduğu gösterilen TN, TCM ve TEM hücrelerinin over kanseri hastalarından elde edilen periferik kan, asit sıvısı ve tümör dokusundaki varlığı araştırıldı. Elde edilen sonuçların, hastaların klinik parametreleri ile korelasyonu incelendi. CD27+CD28+ TEM hücre grubunun, over kanseri hastalarının periferik kan ve tümör dokularında öne çıkan bir T hücre popülasyonu olduğu gösterildi. Bu kostimülatör moleküllerin korunmuş ekspresyonunun hasta yaşı ve uygulanan neoadjuvan tedaviden bağımsız olarak, CD27-CD28- TEM hücrelerine kıyasla over kanser hastalarında, daha uzun progresyonsuz sağkalım, daha fazla sayıda reaktif lef nodu, daha az sayıda metastatik lenf nodu, daha stabil ve düşük seviyede CA125 değeri ile korele olduğu ve prognostik bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
For T cells to differentiate from the naive form into effector and memory phenotypes, they require primary and secondary signals from myeloid cells. Myeloid cells at different stages of maturation express ligands responsible for secondary signalling at varying levels on their surface. T cells belonging to different subpopulations, which will enter the activation phase upon receiving the secondary signal, also express receptors responsible for receiving the secondary signal at varying levels on their surface. In this thesis, myeloid cells at different stages of maturation (monocytes, M0 macrophages, M1 macrophages, M2 macrophages, imDC, mDC) obtained from peripheral blood of healthy donors; were co-cultured with naive (TN), central memory (TCM) and effector memory (TEM) T cells to investigate early and late-stage activation kinetics. The results indicate that the activation responses of T cell subpopulations depend not only on their own phenotypes but also on the myeloid cells from which they receive secondary signals. In particular, it was found that TEM cell activation exhibits a different kinetics compared to other T cells; this cell group is subdivided into broader subpopulations than TN and TCM based on CD27 and CD28 expression associated with activation, and these subpopulations exhibit different responses to the blockade of the PD-1 signal associated with inhibition. In the final section of the thesis, the presence of TN, TCM and TEM cells was investigated in peripheral blood, ascites fluid and tumour tissue obtained from ovarian cancer patients. The correlation between the results obtained and the patients' clinical parameters was examined. It was demonstrated that the CD27+CD28+ TEM cell group constitutes a prominent T-cell population in the peripheral blood and tumour tissues of ovarian cancer patients. The preserved expression of these costimulatory molecules, independent of patient age and the neoadjuvant treatment, was found to be associated with longer progression-free survival, a higher number of reactive lymph nodes, fewer metastatic lymph nodes, and a more stable and lower level of CA125 compared to CD27-CD28- TEM cells, and that it could be used as a prognostic biomarker.