Kronik B ve C hepatitinde T lenfosit yüzey markırları ve Th1/Th2 sitokin dengesi
T lymphocyte surface markers and Th1/Th2 cytokine equilibrium in chronic hepatitis B and C
- Tez No: 118735
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BADUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
VI ÖZET Viral hepatit infeksiyon etkenlerinden HBV infekte ettiği hastalarda %10, HCV ise %90'lara varan oranlarda infeksiyonun kronikleştiği bildirilmektedir. Non sitopatik etkenlerden çok konağın hücresel immün yanıtı infeksiyonun kronikleşmesinden sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmada kronik B ve C hepatitli olguların hücresel ve hümoral immün yanıtları incelenmiştir. Bu amaçla olguların periferik kan lökositlerinin eksprese ettiği T hücre yüzey molekülleri (CD3, CD4, CD5, CD8), hafıza hücreleri (CD45RO), naif hücreler (CD45RA) ve aktivasyon moleküllerinin (CD25, CD69, HLA-DR) ekspresyonu flow sitometrik; immünglobulin A, G, M ve romatoid faktör düzeyleri nefelometrik olarak tayin edilmiştir. Ayrıca olguların periferik kan mononükleer hücreleri (PKMH) izole edilerek, fitohemaglutinin (PHA), pokeweed mitojen (PWM) ve HBV yüzey antijeni (HBsAg) ile 72 saat uyarıldıktan sonra T hücre yüzey moleküllerinin ve aktivasyon moleküllerinin ekspresyonlarındaki değişikliklerle, Th1 hücreler tarafından salgılanan IL-2 ve Th2 kökenli DL-4 sitokin düzeyleri belirlenmiştir. Kronik C hepatitli (KCH) 13, kronik B hepatitli (KBH) 24 (12 HBVe antijeni-HBeAg-pozitif ve 12 anti HBe pozitif), sağlıklı kontrol (SK) 19 (dokuzu asemptomatik HBV infeksiyonu geçirmiş AntiHBs pozitif, 10'u HCV ve HBV ile hiç teması olmamış AntiHBs negatif) olgu çalışmaya alınmıştır. KCH olgularda CD4+CD25+, CD4+CD45RO+, CD45RO+ hücre oranla rının ve IgG düzeylerinin diğer gruplardan (KBH ve SK) yüksek olması dikkati çekmektedir. S-IL-2 düzeyi SK göre düşüktür. PHA ile 72 saat uyarıldıktan sonra CD25, CD4+25+, CD69 ve CD71 aktivasyon molekül ekspresyonu arttığı gözlenmiştir. PWM ile uyarılan PKMH kültür üst sıvılarının IL-2 ve IL-4 düzeyi PHA ile uyarılanlardan yüksek bulunmuştur. 78Hücre yüzey molekül ekspresyonu açısından KBH ve SK olguları arasında fark saptanmamıştır. Serolojik durumlara göre alt gruplar karşılaştırıldığında AntiHBs-SK grubunun CD3+ ve CD4+CD45RA+ hücre oranları anlamlı derecede yüksekken, CD19+, HLA-DR ve CD3~ HLA-DR+ düşük bulunmuştur. KBH grubunun IgG ve IgA düzeyleri SK grubuna göre yüksek, C4 ve sIL-2 düzeyleri ise düşük bulunmuştur. PHA ile uyarı sonrası CD25, CD4+CD25+, CD69+, CD71+, CD3+HLA-DR+, HLA-DR+ hücre oranlarının arttığı gözlenmiştir. AntiHBe+ KBH olguların CD71+, CD3+ HLA-DR+, HLA-DR+ hücre oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. HBeAg+ KBH PWM ile uyan sonrasında IL-2 ve IL-4 yükselirken, AntiHBe+ KBH'de IL-2 ve EL-4 seviyeleri düşük kalmıştır. SK gruplarında ise IL-2 üretimi yüksek, IL-4 ise düşük bulunmuştur. Aynca AntiHBs-SK CD4+CD45RA+ naif T hücre oranları hem periferik kan hem de PWM ile uyan sonrasında yüksek bulunmuştur. KCH ve KBH esnasında B hücrelerinin sayısı ve ürünlerinin düzeyinin artmasıyla otoimmün hastalıklara yatkınlık dikkati çekmiştir. Özellikle serumda C4 düzeyinin azalması tip III aşın duyarlılık reaksiyonlarını düşündürmektedir. sIL-2 düzeyinin KCH' de düşük olmasından CD4+CD25+ hücrelerin artarak sIL-2'yi tüketmesine bağlanabilir. KCH olgularda CD4+CD45RO+, AntiHBs-SK grubunda da CD4+CD45RA+ hücre oranlarının yüksek olması sonucu kronikleşme göstergesi olmaya aday bu hücre yüzey moleküllerinin başka viral infeksiyonlarla yapılacak çalışmalarla incelenmesi yararlı olabilir. 79
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY It is reported that up to 10% of patients infected with HBV and up to 90% of patients infected with HCV turn out to have chronic infections. The cellular immune response of the host rather than non cytopathic factors is held responsible for the chronicity of the infection. In this study the cellular and humoral immune responses of chronic hepatitis B and C cases have been investigated. With this aim, the T cell surface molecules (CD3, CD4, CD5, CD8) expressed by the peripheral leucocytes of the cases, memory cells (CD45RO), naive cells (CD45RA) and the expression of activation molecules (CD25, CD69, HLA-DR) have been assayed with flow cytometric and the immunoglobulin A, G, M and rheumatoid factor levels have been assayed with nefelometric methods. Moreover, the peripheral blood mononuclear cells (PBMC) of the cases have been isolated and the changes in the expressions of the T cell surface molecules and activation molecules, and the IL-2 and IL-4 cytokin levels secreted by Thl and Th2 cells after being stimulated by phytohemaglutinin (PHA), pokeweed mitogen and HBV surface antigen (HBsAg) for 72 hours have been determined. Thirteen cases with chronic hepatitis C (CHC), 24 cases with Chronic Hepatitis B (CHB) (12 of them HBVe antigen-HBeAg-positive and 12'anti HBe positive) and 19 healthy control (HC) cases (nine of them have had asymptomatic HBV infection and are AntiHBs positive and the remaining 10 have had no contact with HCV and HBV and are AntiHBs negative) have been included in the study. The higher CD4+CD25+, CD4+CD45RO+, CD45RO+ cell ratios and IgG levels in the CHC cases compared to the other groups (CHB and HC) attracts attention. S-TL-2 level is low compared to the HC. After being stimulated with 80PHA for 72 hours, CD25, CD4+25+, CD69 and CD71 activation molecule expression has been observed to increase. IL-2 and IL-4 levels of the PBMC culture supernatanats stimulated with PWM have been observed to be higher than those stimulated with PHA. With respect to cellular surface molecule expression, no difference has been detected between CHB and HC cases. When the subgroups are compared according to serological conditions, while the CD3+ and CD4+CD45RA“1”cell ratios of the AntiHBs-HC group is significantly high, CD19+, HLA-DR and CD3" HLA-DR+ have been found low. While the IgG and IgA levels of the CHB group have been found to be high compared to the HC group, their C4 and sIL-2 levels have been found to be low. Following stimulation with PHA CD25, CD4+CD25+, CD69+, CD71+, CD3+HLA-DR+, HLA-DR+ cell ratios have been observed to increase. It has been established that the CD71+, CD3+ HLA-DR+, HLA-DR+ cell ratios of AntiHBe+ CHB cases are higher. Following stimulation with PWM, while IL-2 and IL-4 levels increased in HBeAg+ CHB, they remained low in AntiHBe+ CHB. In HC groups on the other hand, IL-2 production has been found high while IL-4 production has been found low. In addition, AntiHBs-HC CD4+CD45RA+ naive T cell ratios have been found high both in peripheral blood and after stimulation with PWM. In the course of CHC and CHB, increased susceptibility to autoimmune diseases with an increase in the number of B cells and in the level of B cell products has attracted attention. Especially the decrease in C4 level in the serum suggests type HI hypersensitivity reactions. The low level of sIL-2 in CHC can be attributed to an increase in CD4+CD25+ cells which depletes sIL-2. Due to the high CD4+CD45RO+ cell ratios in CHC cases and the high CD4+CD45RA+ cell ratios in the AntiHBs-HC group, investigation of these cellular surface molecules which are candidates as chronicity markers in studies of other viral infections may be beneficial. 81