Kasten öldürme suçunun nitelikli halleri (TCK m.82)
Qualified forms of intentional homicide (TPC art. 82)
  1. Tez No: 1021747
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 82. Maddesinde düzenlenen kasten öldürme suçunun nitelikli hallerini; pozitif hukuk, tarihsel gelişim ve karşılaştırmalı hukuk perspektiflerinden bütüncül bir biçimde ele almaktadır. Çalışmada, suçun unsurları ve nitelikli halleri Yargıtay içtihatları ve doktrindeki güncel görüşler ışığında, dogmatik hukuk yöntemiyle çözümlenmiştir. Suç teorisine hakim olan temel ilkeler ışığında, suçun temel şekline eklenen nitelikli unsurlar detaylı bir biçimde incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde;“Kavram-Tanım, Tarihi Gelişim ve Karşılaştırmalı Hukuk”başlığı altında suçun kavramsal çerçevesi, 1840-1858 tarihli Osmanlı kanunnamelerinden 5237 sayılı TCK'ya uzanan tarihi gelişimi ile Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve İslam hukukundaki düzenlemeler incelenmektedir. İkinci Bölüm'de TCK'nın 81. maddesinde yer alan kasten öldürme suçunun temel halinde“Korunan Hukuki Değer, Suçun Unsurları ve Özel Görünüş Şekilleri”başlığı altında tipikliğin maddi ve manevi unsurları, hukuka aykırılık nedenleri (meşru savunma, ilgilinin rızası, ötenazi) ile teşebbüs, iştirak ve içtima ele alınmaktadır. Üçüncü Bölümde ise“Kasten Öldürme Suçunun Nitelikli Halleri”başlığı altında TCK'nın 82. Maddesinde sayılan cezayı ağırlaştıran nedenler, her bir bent bakımından ayrı ayrı incelenmiş; ayrıca suçun muhakemesine ve yaptırımına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study provides a holistic examination of the crime of intentional homicide, as regulated under Article 82 of the Turkish Penal Code (TPC) No. 5237, from the perspectives of positive law, historical development, and comparative law. Within the study, the elements of the crime and its aggravated ormsa re analyzed using the dogmatic legal method, in light of current views in doctrine and the precedents of the Court of Cassation. In terms of the causal link, the theories of condition, adequate cause, and objective attribution are comparatively evaluated; regarding premeditation, the theories of cold-bloodedness and planning are examined; and the types of intent, grounds for justification, and the application of unjust provocation provisions are explained in detail. The study consists of three chapters. The First Chapter, titled“Concept-Definition, Historical Development, and Comparative Law,”examines the conceptual framework of the crime, its historical evolution from the Ottoman codes of 1840-1858 to TPC No. 5237, and the regulations in Germany, France, Italy, Russia, the United States, and Islamic law. In the Second Chapter, under the title“Protected Legal Value, Elements of the Crime, and Special Appearances”the basic form of intentional homicide regulated in Article 81 of the TPC is addressed, including the material and mental elements of typicality, grounds for justification (self-defense, consent of the victim, euthanasia), as well as attempt, participation, and joinder of crimes. In the Third Chapter, under the heading“Aggravated Forms of Intentional Homicide,”the aggravating factors listed in Article 82 of the TPC are analyzed individually for each subparagraph; furthermore, the criminal procedure and sanctions of the crime, along with the provisions on unjust provocation, are included.