Orman yollarında hidrolik sanat yapılarının boyutlarının belirlenmesinde debi miktarının tahmin edilmesi – Doğu Karadeniz Bölgesi örneği
Flow rate estimation for determining the dimensions of hydraulic structures on forest roads - the case of the Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 1021748
  2. Yazar: GİZEM MISIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, akım gözlemi bulunan ve bulunmayan havzalarda taşkın debisinin tahmin edilmesine yönelik CBS ve makine öğrenmesine dayalı bir modelleme yaklaşımı geliştirilmiştir. Çalışmanın amacı; meteorolojik, morfometrik, topoğrafik, arazi kullanımı ve toprak özelliklerini birlikte değerlendirerek özellikle akım gözlemi bulunmayan havzalarda güvenilir debi tahmini yapılabilmesini sağlamaktır. Çalışma kapsamında, akım gözlem istasyonlarından elde edilen maksimum akım kayıtları kullanılarak 2137 taşkın gözleminden oluşan veri seti oluşturulmuştur. Modelleme aşamasında akım gözlemli havzalar için Random Forest, akım gözlemi bulunmayan havzalar için ise LightGBM algoritması kullanılmıştır. Sonuçlara göre, akım gözlemli model test veri setinde NSE = 0.86, istasyonsuz model ise NSE = 0.69 performans göstermiştir. Seçilen 50 test havzasında model önerileri, mevcut hidrolik sanat yapısı tipi ve yapıların aktif/pasif durumu ile karşılaştırılmıştır. Tam eşleşme ve saha gözlemleriyle desteklenen öneriler birlikte değerlendirildiğinde elde edilen %76'lık oran, doğrudan doğruluk değil, model çıktılarının arazi koşullarıyla uyumunu gösteren bir uygunluk göstergesi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a Geographic Information Systems (GIS)- and machine learning-based modeling approach was developed to estimate flood discharge in both gauged and ungauged basins. The aim of the study was to enable reliable flood discharge estimation, particularly in ungauged basins, by jointly evaluating meteorological, morphometric, topographic, land use, and soil characteristics. Within the scope of the study, a dataset consisting of 2,137 flood observations was created using maximum discharge records obtained from streamflow gauging stations. In the modeling phase, Random Forest was used for gauged basins, while LightGBM was employed for ungauged basins. According to the results, the gauged model achieved an NSE value of 0.86 on the test dataset, whereas the ungauged model yielded an NSE value of 0.69. In the selected 50 test basins, the model recommendations were compared with the existing hydraulic structure types and the active/passive status of the structures. When exact matches and recommendations supported by field observations were evaluated together, the resulting 76% rate was interpreted not as direct accuracy, but as a suitability indicator reflecting the consistency of model outputs with field conditions.