Sınıf öğretmenlerinin okuduğunu anlama becerisini geliştirmeye yönelik stratejileri kullanma süreçleri ve deneyimleri
Primary school teachers' processes and experiences in using strategies to improve reading comprehension skills
- Tez No: 1021756
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin okuduğunu anlama becerisini geliştirmeye yönelik kullandıkları stratejileri ve bu stratejileri sınıf içi uygulama süreçlerinde yaşadıkları deneyimleri incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde fenomenoloji (olgu bilim) deseniyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu farklı mesleki deneyimlere sahip sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sürecinde veriler kodlanmış, benzer kodlar bir araya getirilerek temalar oluşturulmuştur. Bulgular: Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin okuduğunu anlama becerisini yalnızca Türkçe dersi için değil, tüm akademik başarı açısından merkezi bir unsur olarak gördükleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğretim sürecinde ön bilgileri harekete geçirme, soru sorma, görselleştirme ve özetleme stratejilerini sıklıkla kullandıkları; bu stratejileri seçerken öğrenci seviyesi, metin türü ve kazanımları temel kriter olarak aldıkları saptanmıştır. Ayrıca, materyal çeşitliliğine önem verilmesine rağmen sınıf mevcudunun fazlalığı ve zaman yetersizliği gibi yapısal sorunların strateji kullanımını sınırlandırdığı görülmüştür. Öğretmenlerin mesleki deneyimleri arttıkça strateji tercihlerinde daha esnek hale geldikleri ve öğrenci ihtiyaçlarına göre yöntemlerini güncelledikleri de elde edilen bulgular arasındadır. Sonuç: Araştırma bulguları, okuduğunu anlama becerisinin tüm derslerde akademik başarıyı etkileyen temel bir beceri olduğunu ortaya koymaktadır. Sınıf öğretmenlerinin strateji kullanımında öğrenci özelliklerine duyarlı ve deneyimle birlikte gelişen bir yaklaşım benimsedikleri anlaşılmıştır. Ancak sınıf mevcudu ve zaman yetersizliği gibi yapısal sorunların giderilmesi, strateji kullanımının daha etkili hale getirilmesi açısından önem taşımaktadır. Araştırma sonuçlarının, sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişim süreçlerine ve okuma öğretimi uygulamalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the strategies used by primary school teachers to improve reading comprehension skills and their experiences during the classroom implementation of these strategies. Material and Method: The study was conducted using the phenomenology design within the framework of the qualitative research approach. The study group consists of primary school teachers with different professional experiences. The data were collected through a semi-structured interview form and analyzed using the content analysis method. During the analysis process, the data were coded, and similar codes were grouped together to form themes. Results: As a result of the research, it was determined that primary school teachers perceive reading comprehension skills as a central element not only for Turkish lessons but for all academic achievements. It was found that teachers frequently use strategies such as activating prior knowledge, questioning, visualization, and summarizing during the teaching process; they take student level, text type, and learning outcomes as the main criteria when selecting these strategies. Furthermore, despite the importance given to material diversity, structural problems such as high class sizes and lack of time were seen to limit the use of strategies. Among the findings is that as teachers' professional experience increases, they become more flexible in their strategy preferences and update their methods according to student needs. Conclusion: The research findings reveal that reading comprehension is a fundamental skill affecting academic success in all subjects. It was understood that primary school teachers adopt an approach that is sensitive to student characteristics and develops with experience in strategy use. However, addressing structural problems such as class size and lack of time is of great importance for making strategy use more effective. It is thought that the results of the research will contribute to the professional development processes of primary school teachers and reading instruction practices.