Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde anomaloninae, banchinae, collyriinae, ophioninae ve pimplinae (Hymenoptera: Ichneumonidae) türlerinin sistematik yönden incelenmesi
The systematic studies on the species belongs to anomaloninae, banchinae, collyriinae, ophioninae ve pimplinae (Hymenoptera: Ichneumonidae) in Southeastern and Eastern Anatolian
- Tez No: 170605
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZHAN ÖZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin, Siirt, ve Şırnak illerinde Ichneumonidae familyasına bağlı Anomaloninae, Banchinae, Collyriinae, Ophioninae ve Pimplinae türlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları Nisan 2000- Kasım 2002 tarihleri arasında yürütülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda; Anomaloninae' den 2 cinse ait 3 tür, Banchinae' den 4 cinse ait 8 tür, Collyriinae' den 1 cinse ait 2 tür, Ophioninae' den 1 cinse ait 3 tür ve Pimplinae' den 8 cinse ait 12 tür olmak üzere toplam 16 cinse ait 28 tür saptanmıştır. Bu türlerden Collyria iberica Schmiedecknecht Türkiye faunası için yeni kayıttır. Çalışma sonucunda saptanan her bir türün sinonimleri, dünyada ve Türkiye'deki coğrafik dağılışları ve bugüne kadar saptanan konukçuları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study was carried out to determine the species including Anomaloninae, Banchinae, Collyriinae, Ophioninae and Pimplinae subfamilies belongs to Ichneumonidae family in Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin, Siirt and Şırnak provinces in the South-East an East of Turkey. The sampling studies were implemented in between April 2000-November 2002. At the end of the studies; 3 species including 2 genus belongs to Anomaloninae, 8 species including 4 genus belongs to Banchinae, 2 species including 1 genus belongs to Collyriinae, 3 species including 1 genus belongs to Ophioninae and 12 species including 8 genus belongs to Pimplinae; as total 28 species belongs to 16 genera and 5 subfamilies were determined. Among the species collected from Southeastern Anatolian Region Collyria iberica Schmiedecknecht is new record for the Ichneumonidae fauna of Turkey. The information on synonyms, distributions of the species in world and Turkey and hosts determined until today of all species were given on the basis of literature. Identification keys of the species were prepared for the next studies. The habitats of the species were put forward in the region.