Üniversite öğrencilerinde teknoloji kullanım alışkanlığı ile akademik başarı arasındaki ilişki-bir devlet üniversitesi örneği
The relationship between technology usage habits and academic achievement among university students: A case study of a public university
- Tez No: 1021768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ZARİF TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital çağda, teknoloji kullanım alışkanlıklarının yükseköğrenim süreçleri ve öğrenci davranışları üzerindeki etkilerinin incelenmesi önemli bir akademik gereksinim haline gelmektedir. Bu çalışma; hemşirelik fakültesi öğrencilerinin teknoloji kullanım alışkanlıklarını belirlemeyi, bu alışkanlıkların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamayı ve teknoloji kullanımı ile akademik başarı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve ilişkisel tipteki bu araştırmanın çalışma evreni, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde 2025-2026 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören öğrenciler olarak belirlenmiştir. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, veri toplama araçlarını eksiksiz dolduran 566 gönüllü öğrenciyle çalışma tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmış olup; demografik ve akademik veriler ile Teknoloji Kullanım Alışkanlığı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin teknoloji kullanım alışkanlıklarının genel olarak orta düzeyin üzerinde olduğu saptanmıştır. Araştırmanın temel hipotezi bağlamında; öğrencilerin genel teknoloji kullanım puanları ile kümülatif akademik başarıları (GANO) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak davranışsal akademik göstergeler üzerinden yapılan derinleştirilmiş analizler sonucunda; sınıf düzeyi arttıkça yükselen“Bağımlılığı Benimseme”ve“Ruhsal ve Zihinsel Değişkenler”alt boyut puanlarının, öğrencilerin devamsızlıktan kalma oranlarını ve alttan aldıkları ders sayılarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda; teknolojinin kümülatif not ortalamasını anında düşürmese bile, öğrencinin derse katılımı ve akademik iş yükü üzerinde dolaylı ancak olumsuz davranışsal yansımaları olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current digital age, examining the effects of technology use habits on higher education processes and student behavior has become a significant academic requirement. Accordingly, this study was conducted to determine the technology use habits of nursing faculty students, to ascertain whether these habits differ according to various demographic variables, and to examine the relationship between technology use and academic success. The population of this descriptive and correlational research was determined as the students studying at the Faculty of Nursing of a state university during the 2025-2026 academic year. No sample selection method was utilized during the research process; the study was completed with 566 students who agreed to participate and fully completed the data collection tools. The survey method was used for data collection; a demographic and academic information form and the Technology Use Habit Scale were administered. In the statistical analysis of the obtained data; frequency, percentage, arithmetic mean, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were utilized. As a result of the research, it was determined that the students' technology use habits were generally above the moderate level. In the context of the main hypothesis of the study, no statistically significant relationship was found between the students' overall technology use scores and their cumulative academic success (CGPA). However, in-depth analyses conducted on behavioral academic indicators revealed that the scores of the“Adopting Addiction”and“Psychological and Mental Variables”sub-dimensions, which increased as the grade level advanced, significantly increased the students' absenteeism rates and the number of failed courses. Based on these results, it was concluded that although technology does not instantly decrease the cumulative grade point average, it has indirect but negative behavioral repercussions on students' class attendance and academic workload.