Sosyal hizmet öğrencilerinin finansal sosyal hizmet uygulama becerilerinin geliştirilmesine yönelik yarı deneysel bir araştırma
A quasi-experimental research on improving social work students' financial social work practice skills
- Tez No: 1021769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN AYKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bireylerin finansal iyilik hali (FİH) düzeylerine etki eden faktörler üzerine çalışmak sosyal hizmet uzmanlarının yüksek finansal okuryazarlık (FOY) ve FİH düzeyine sahip olmasını gerektirmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'deki sosyal hizmet lisans öğrencilerinin FOY ve FİH düzeyleri ile bu düzeylere etki eden sosyodemografik faktörleri belirlemek ve bu faktörler üzerinden yola çıkarak uluslararası standartlara uygun Türkiye'ye özgü geliştirilmiş bir finansal sosyal hizmet (FSH) eğitimi içeriğinin etkililiğini test etmektir. Amaçlı örnekleme stratejisi ile belirlenen üniversitelerde gerçekleştirilen araştırma kapsamında FOY, FİH ve sosyodemografik özellikler soru formu 392 sosyal hizmet lisans öğrencisine uygulanmıştır. Veriler hipotez testleri ve kısmi aracılık modelleri ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin FOY ve FİH düzeyleri arasında pozitif yönlü bir ilişki mevcuttur. Öğrencilerin annelerinin eğitim seviyesindeki artış ve annelerinin çalışma yaşamına katılım sağlamaları FOY ve FİH üzerinde pozitif yönde etkili olmaktayken sınıf düzeyi arttıkça öğrencilerin FOY düzeyleri artmakta ancak FİH düzeyleri azalmaktadır. İlgili incelemeyi takiben eğitime daha çok ihtiyaç duyan öğrenci profiller öncelenecek şekilde amaçlı örnekleme yöntemiyle deney (n=16) ve kontrol (n=22) grupları oluşturulmuştur. Yarı deneysel tasarıma sahip araştırmanın deney grubuna, sosyal hizmet uzmanları eşliğinde vaka temelli sekiz oturumluk çevrimiçi FSH eğitimi uygulanmıştır. Ön test ve son test sonuçları eğitimin öğrencilerin FOY puanlarında istatistiksel açıdan anlamlı bir artış (%10.11) yarattığına işaret etmektedir. Bu temelde, Türkiye'ye özgü kanıta dayalı bir FSH ders içeriği geliştirilmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Böylece öğrencilerin FSH konseptini yoksulluğun dışında bir uygulama alanı olarak tanımlayabilen ve FİH ile biyopsikososyal iyilik hali arasındaki ilişkiyi kavrayan profesyoneller olmaları hedeflenmektedir. Ek olarak geliştirilecek ders içeriğinin meslek elemanlarının Neoliberal bir ekonomik anlayıştan beslenen müstakil FOY geliştirme uygulamalarına alternatif olarak bütüncül ve sosyal adalet anlayışına dayalı çalışmaları hayata geçirmeleri açısından güçlenmelerini sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Interventions on the factors that influence individuals' financial well-being (FWB) require social workers to possess high levels of financial literacy (FL) and FWB. The primary objective of this study is to determine the FL and FWB levels and their sociodemographic determinants among undergraduate social work students in Türkiye and to test the effectiveness of a financial social work (FSW) training program developed in accordance with international standards and for Türkiye. Research was conducted at universities selected through a purposive sampling strategy. A questionnaire covering FL, FWB, and sociodemographic characteristics was administered to 392 undergraduate social work students. The data were analyzed using hypothesis testing and partial mediation models. The findings reveal a positive correlation between students' FL and FWB levels. While an increase in mothers' education levels and their participation in the workforce positively affect both FL and FWB, students' FL levels increase as their grade level advances, whereas their FWB levels decline. Following this initial analysis, experimental (n=16) and control (n=22) groups were established using purposive sampling, prioritizing student profiles with a greater need for training. An eight-session, case-based online FSW training, facilitated by social workers, was delivered to the experimental group within this quasi-experimental design. Pre-test and post-test results indicate that the training produced a statistically significant increase (10.11%) in students' FL scores. Based on these results, the necessity of developing an evidence-based FSW curriculum specific to Türkiye becomes evident. Ultimately, this aims to cultivate professionals who can recognize the FSW concept as a field of practice extending beyond poverty alleviation and who comprehend the intricate relationship between FWB and biopsychosocial well-being. Furthermore, it is anticipated that the proposed course content will empower practitioners to implement holistic, social justice-oriented interventions as a robust alternative to isolated FL development practices rooted in neoliberal economic paradigms.