Genel üretim giderlerinin faaliyete dayalı maliyet yöntemine göre muhasebeleştirilmesi
According to activity based costing system overheads
  1. Tez No: 102179
  2. Yazar: MELEK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Özellikle son yirmi yılda gelişen teknolojinin belirlediği dünyada, hemen her alanda karşılaşılan yeni durumlara bağlı olarak, yeni yaklaşımlar ortaya atılmaktadır. Gelişen teknolojinin yarattığı yeni üretim ortamları, muhasebe hesaplama sistemlerini de etkileyerek, yeni yaklaşımların üretilmesine neden olmuştur. Yeni üretim ortamlarında, işletmelerin üretim ve maliyet yapılan farklılaşmıştır. Bu farklılaşma, endirekt maliyetlerin artmasına ve bu gider kalemi üzerinde yoğunlaşılmasına yol açmıştır. Bunun sonucunda ise Geleneksel Maliyet Yöntemlerinin, GÜG'lerinin dağıtım sürecindeki yetersizlikleri ortaya çıkmıştır. Böylece mevcut maliyet hesaplama sisteminin reorganizasyonu gündeme gelmiş ve Faaliyetlere Dayalı Maliyet Yöntemi olarak adlandırılan yeni bir hesaplama yöntemi geliştirilmiştir. Bu tezde; Geleneksel Sisteme göre, nispeten daha sağlıklı maliyet bilgisi ve doğru stratejik kararların alınmasını sağlayan yeni yöntemin, ne olduğu ve nasıl muhasebeleştirildiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Especially, in the last two decades in our world which is shaped by developing technologies new approaches are suggested nearly in every field for meeting new needs. New manufacture environments that is developing is the result of those technologies affect the Accounting systems, thus enabling new approaches. In this new manufacture environments cost and production structures of the firms are differentiated. So indirect cost increase and more importance is attached to this expense. As a results inadequacies of the traditional cost systems observed in the distribution of overheads. Thus, the existing cost calculation systems have to be reorganized and as result a new system, the Activity Based Costing System is developed. This new system that provides more healty and cost information for strategic decisions, is relatively more effective than The Traditional Cost Systems. In this master thesis, I dwell on the contents of that new system and its implementation in the cost calculations.