Konut sorunu ve toplu konut üretiminde belediyelerin rolü
Problem of housing and role of municipalities in the total housing production
- Tez No: 102180
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Sanayi Devrimi'nin ardından kırsal kesimden sanayi bölgelerine doğru başlayan göç akımıyla birlikte konut sorunu en önemli sorun haline gelmiştir. Yaşanan bu göç hareketi, hem konut sorununu ortaya çıkarmış hem de çarpık kentleşmeye neden olmuştur. Ülkemizde de İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, konut sorunu kendini göstermeye başlamıştır. 1950'den sonra başlayan hızlı kentleşme, beraberinde gecekondulaşmayı da getirmiştir. Cumhuriyetten günümüze değin konut sorununun çözümü için merkezi hükümetler çok sayıda yasal düzenlemeler hazırlamış, fakat bunda başarılı olamamışlardır. Hazırlanan bu yasal düzenlemelerde, yerel yönetimlere gerektiği kadar görev ve yetki verilmemiştir. Aslında konut sorununun çözümünde, yerel yönetimlerin birinci derecede yetkili olmaları gerekmektedir. Bu nedenle de son yıllarda, yerel yönetimlere biraz daha fazla görev ve yetki verilmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Housing problem emerged after Industrial Revolution Owing to Industrial Revolution, housing problem emerged as people moved to industrial areas from rural areas. This movement created both housing problem and also unplanned urbanization. In our country housing problem has emerged after Word War II. Fast growth of cities after the 1950s has also brought slums since the foundation of Republic many governments prepared administrative laws, but they have been unsuccessful. The reason for the failure is, not to give enough authorization to local administrations. As a matter of fact, local administrations should be given more power and authority. Therefore, local governments were given more power and authority recently.