Kentsel dönüşümde memnuniyet algısı: Kocaeli İzmit Akpınar TOKİ Konutları
Perception of satisfaction in urban transformation: Kocaeli Izmit Akpınar TOKİ Residences
  1. Tez No: 866332
  2. Yazar: GİZEM ŞENGEL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sanayi Devrimi, 19. yüzyılda Avrupa kentlerine doğru göç hareketlerini artırmış; altyapı, konut, ulaşım gibi hizmetler yetersiz kalmış; çevre ile ilgili pek çok sorunu beraberinde getirerek sağlıksız yaşam koşullarına neden olmuş ve kentlerde çöküntü alanlarını meydana getirmiştir. Kentsel mekânın yeniden üretimi de bu sorunları gidermek amacıyla ilk olarak 19. yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkmıştır. Çöküntü alanlarının canlandırılmasına ilişkin başlayan çalışmalardan sonra İkinci Dünya Savaşı ile ağır tahriplerin görüldüğü kentler, daha sağlıklı ve daha yaşanabilir kılınmaya çalışılmıştır. Kentsel mekânın yeniden üretiminin bir yolu olan kentsel dönüşüm uygulamalarının dünyada yaygınlaşmaya başladığı dönem de İkinci Dünya Savaşı sonrasına, 1950'li yıllara denk düşmektedir. O günden bugüne kentlerin nüfus ve teknolojik gelişmelerin taleplerinin karşılayamaması durumunda mekânsal değişim uygulanagelmektedir. Kentsel mekanın yeniden gelişiminde genel olarak kullanılan yöntemler kentsel yenileme, kentsel dönüşüm, kentsel yeniden kullanım şeklindedir. Ancak kentsel dönüşümün farklı boyutları da bulunmaktadır. Fiziksel, yönetsel ve ekonomik boyutlarının dışında sosyal boyutları da vardır. Sosyal boyut, kentlerin aynası olan“toplum”ile ilgilenmektedir. Toplum, kentsel dönüşümün aktörlerinden biridir ancak toplumun yanı sıra kentsel dönüşümün yerel yönetimler, büyükşehir belediyeleri ve TOKİ gibi başka aktörleri de bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm projelerinin baş aktörü olan TOKİ ve TOKİ uygulamaları ile ilgili Ankara ve İstanbul örnekleri ele alınmış ve örneklem olarak seçilen Kocaeli İzmit Akpınar TOKİ'nin demografik, fiziksel, çevresel ve sosyal yapısı üzerinden memnuniyeti anket çalışması ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution increased migration movements towards European cities in the 19th century; Services such as infrastructure, housing and transportation were inadequate; It has brought about many environmental problems, caused unhealthy living conditions and created collapse areas in cities. The reproduction of urban space first emerged in Europe in the 19th century in order to solve these problems. After the studies on the revitalization of collapsed areas, cities that were heavily damaged by the Second World War were tried to be made healthier and more livable. The period when urban transformation practices, which are a way of reproducing urban space, began to become widespread in the world corresponds to the 1950s, after the Second World War. Since then, spatial change has been implemented if cities cannot meet the demands of population and technological developments. The methods generally used in the redevelopment of urban space are urban renewal, urban transformation and urban reuse. However, urban transformation also has different dimensions. Apart from its physical, managerial and economic dimensions, it also has social dimensions. The social dimension deals with“society”, which is the mirror of cities. Society is one of the actors of urban transformation, but besides the society, there are other actors of urban transformation such as local governments, metropolitan municipalities and TOKİ. TOKİ, which is the main actor of urban transformation projects, and Ankara and Istanbul examples regarding TOKİ applications were discussed and the satisfaction of Kocaeli İzmit Akpınar TOKİ, which was selected as a sample, was analyzed with a survey on its demographic, physical, environmental and social structure.