Sağlık çalışanlarında psikolojik sağlamlık, duygusal emek ve işe bağlı duygusal tükenmişlik arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between resilience, emotional labor, and job-related emotional exhaustion among healthcare workers
- Tez No: 1021801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİŞAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın ana amacı sağlık çalışanlarının psikolojik sağlamlık düzeyleri ile işe bağlı duygusal tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkide duygusal emeğin aracı rolünün incelenmesidir. Ayrıca bu ana amaca ek olarak cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve çalışma yılı gibi demografik değişkenlere göre sağlık çalışanlarının psikolojik sağlamlık, duygusal emek ve işe bağlı duygusal tükenmişlik düzeylerinde bir farklılık olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini bir kamu hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmuştur. Veriler, oluşturulan kişisel bilgi formu, Duygusal Emek Ölçeği, Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve İşe Bağlı Duygusal Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde ise korelasyon, aracılık analizi, t testi ve tek yönlü varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, psikolojik sağlamlık arttıkça işe bağlı duygusal tükenmişliğin azaldığını göstermiştir. Ayrıca psikolojik sağlamlık ile yüzeysel rol yapma arasında negatif, derinden rol yapma ve doğal duygular arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Aracılık analizleri sonucunda yüzeysel rol yapmanın kısmi aracı role sahip olduğu, diğer boyutların ise anlamlı bir aracı role sahip olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak psikolojik sağlamlığın sağlık çalışanları açısından tükenmişliğe karşı koruyucu bir kaynak olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the mediating role of emotional labor in the relationship between healthcare workers' levels of resilience and job-related emotional exhaustion. In addition to this primary objective, the study also investigated whether healthcare workers' levels of resilience, emotional labor, and job-related emotional exhaustion differed according to demographic variables such as gender, age, marital status, educational level, and years of work experience. The sample of the study consisted of healthcare workers employed at a public hospital. Data were collected using a Personal Information Form, the Emotional Labor Scale, the Connor–Davidson Resilience Scale, and the Job-Related Emotional Exhaustion Scale. Correlation analysis, mediation analysis, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to analyze the data. The findings indicated that as resilience increased, job-related emotional exhaustion decreased. In addition, a significant negative relationship was found between resilience and surface acting, whereas significant positive relationships were found between resilience and deep acting as well as naturally felt emotions. The mediation analyses revealed that surface acting had a partial mediating role, while the other dimensions did not demonstrate a significant mediating effect. In conclusion, resilience appears to be a protective resource against emotional exhaustion among healthcare workers.