Rotator kılıfa ait problemi olan hastalarda torakolomber fasya ve latissimus dorsi gevşetme uygulamalarının ağrı, omuz eklem hareket açıklığı ve kas sertliğine akut etkisinin incelenmesi
Investigation of the acute effects of thoracolumbar fascia and latissimus dorsi release applications on pain, shoulder joint range of motion, and muscle stiffness in patients with rotator cuff problems
- Tez No: 1021802
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, rotator kılıfa ait problemi olan bireylerde torakolomber fasya miyofasyal gevşetme (TLF-MFR), latissimus dorsi post-izometrik relaksasyon (LD-PIR) ve bu iki tekniğin kombine uygulamasının ağrı, basınç ağrı eşiği, omuz eklem hareket açıklığı, doku sertliği ve torakolomber fasya rotasyon esnekliği üzerindeki akut etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya yaşları 35-65 yıl arasında değişen, tendinit, parsiyel veya tam kat rotator kılıf yırtığı tanısı bulunan 33 birey dahil edildi. Katılımcılar rastgele bir şekilde TLF-MFR (yaş: 49,6±7,2 yıl; VKİ: 23,2 [22,2-25,6] kg/m²), LD-PIR (yaş: 49,6±7,1 yıl; VKİ: 24,7 [21,3-27,7] kg/m²) ve kombine uygulama (yaş: 47,4±6,1 yıl; VKİ: 22,9 [22,0-27,5] kg/m²) gruplarına ayrıldı. İstirahat ve aktivite ağrısı Görsel Analog Skalası ile, basınç ağrı eşiği dijital algometre ile, omuz eklem hareket açıklığı dijital inklinometre ile, kas ve torakolomber fasya sertliği IndentoPro cihazı ile, torakolomber fasya rotasyon esnekliği ise torakolomber rotasyon testi ile değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde Wilcoxon işaretli sıralar testi, Tek Yönlü ANOVA, Kruskal-Wallis, Karma ANOVA ve Aligned Rank Transform ANOVA yöntemleri kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Çalışma sonunda tüm gruplarda kol elevasyonu sırasında hissedilen ağrı düzeyinde azalma gözlendi (p<0,001). Basınç ağrı eşiğinde yalnızca LD-PIR grubunda pektoralis major kasında artış saptandı (p=0,021). Ağrısız aktif fleksiyon ve eksternal rotasyon eklem hareket açıklığı LD-PIR ve kombine grupta artarken, ağrılı aktif fleksiyon eklem hareket açıklığı tüm gruplarda arttı. Aktif ve pasif eksternal rotasyon hareket açıklığı ise LD-PIR ve kombine grupta arttı (p<0,05). TLF-MFR grubunda torakolomber miyofasya L1 (p=0,047) ve L3 (p=0,018) seviyelerinde sertlik azalırken, kombine grupta orta trapez (p=0,009), torakolomber miyofasya L3 seviyesinde (p=0,020) ve gluteus maksimus (p=0,013) sertliklerinde azalma gözlendi. Torakolomber fasya rotasyon esnekliği üç grupta da arttı (p<0,05). Sonuç olarak, TLF-MFR, LD-PIR ve kombine uygulamanın rotator kılıfa ait problemi olan bireylerde aktivite ağrısını azaltmada etkili olduğu görüldü. LD-PIR uygulamasının omuz eklem hareket açıklığında, TLF-MFR uygulamasının ise torakolomber fasya sertliği ve torakolomber fasya rotasyon esnekliğinde olumlu değişikliklerle ilişkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the acute effects of thoracolumbar fascia myofascial release (TLF-MFR), latissimus dorsi post-isometric relaxation (LD-PIR), and the combination of these two techniques on pain, pressure pain threshold, shoulder range of motion, tissue stiffness, and thoracolumbar fascia rotational flexibility in patients with rotator cuff-related problems. Thirty-three individuals aged between 35 and 65 years with tendinitis, partial-thickness, or full-thickness rotator cuff tears were included in the study. Participants were randomly assigned to the TLF-MFR (age: 49.6±7.2 years; Body Mass Index [BMI]: 23.2 [22.2–25.6] kg/m²), LD-PIR (age: 49.6±7.1 years; BMI: 24.7 [21.3–27.7] kg/m²), and combined intervention groups (age: 47.4±6.1 years; BMI: 22.9 [22.0–27.5] kg/m²). Resting and activity-related pain were assessed using the Visual Analog Scale, pressure pain threshold using a digital algometer, shoulder range of motion using a digital inclinometer, muscle and thoracolumbar myofascial stiffness using the IndentoPro device, and thoracolumbar fascia rotational flexibility using the thoracolumbar rotation test. Statistical analyses were performed using the Wilcoxon Signed-Rank Test, One-Way ANOVA, Kruskal–Wallis test, Mixed ANOVA, and Aligned Rank Transform ANOVA. Statistical significance was set at p<0.05. At the end of the study, a decrease in pain during shoulder elevation was observed in all groups (p<0.001). An increase in pressure pain threshold was found only in the pectoralis major muscle in the LD-PIR group (p=0.021). Pain-free active flexion and external rotation range of motion increased in the LD-PIR and combined groups, whereas painful active flexion range of motion increased in all groups. Active and passive external rotation range of motion increased in the LD-PIR and combined groups (p<0.05). In the TLF-MFR group, stiffness decreased at the L1 (p=0.047) and L3 (p=0.018) levels of the thoracolumbar myofascia, whereas decreases were observed in the middle trapezius (p=0.009), thoracolumbar myofascia at the L3 level (p=0.020), and gluteus maximus (p=0.013) in the combined group. Thoracolumbar fascia rotational flexibility increased in all three groups (p<0.05). In conclusion, TLF-MFR, LD-PIR, and combined techniques were found to be effective in reducing activity-related pain in individuals with rotator cuff-related problems. LD-PIR was associated with improvements in shoulder range of motion, whereas TLF-MFR was associated with reductions in thoracolumbar fascia stiffness and improvements in thoracolumbar fascia rotational flexibility.