İnmeli hastalarda sanal gerçeklik rahatsızlığı anketi'nin psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of psychometric properties of virtual reality sickness questionnaire in stroke patients
  1. Tez No: 1021821
  2. Yazar: BEYZANUR ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı inmeli hastalarda Sanal Gerçeklik Rahatsızlığı Anketi'nin (SGRA) psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Çalışmaya 18-80 yaş arasında 55 birey dahil edildi. Katılımcıların bilişsel işlevleri Standardize Mini Mental Test, üç boyutlu görmesi Titmus Testi ile, inmeli bireylerin hastalık şiddeti ise Ulusal Sağlık Enstitüleri İnme Ölçeği (NIHSS) ile değerlendirildi. Ardışık üç gün yaşatılan 15 dakikalık roller coaster sanal gerçeklik deneyimi sonucunda meydana gelen yan etkilerin değerlendirilmesi Sanal Gerçeklik Rahatsızlığı Anketi (SGRA), rahatsızlık düzeyi görsel analog skalası, bireylerin baş dönmesi Hareket Hassasiyet Testi ile değerlendirildi. Sanal gerçeklik deneyimi öncesi ve sonrası kan basıncı ve kalp hızları kaydedildi. Tolerasyon süreleri uygulama sırasında kaydedildi. ROC eğrisi altında kalan alan (AUC) 0,651 olarak belirlendi. İnmeli grup ve sağlıklı grubu ayıran cut-off değeri 12,5 (duyarlılık %40, seçicilik %88,6) olarak bulundu. İnmeli bireylerde Motion Sickness'ı tespit etme açısından ROC eğrisi altında kalan alan (AUC) en yüksek birinci günde 0,889 olarak belirlendi. Cut off değeri 14,17 (duyarlılık %90,9, seçicilik %77,8) olarak bulundu. SGRA toplam puanının Cronbach alfa değerleri, 1., 2. ve 3.gün için sırasıyla 0,548-0,699-0,799'du. Alt başlıklar için 1., 2. ve 3.gün Cronbach alfa değerleri sırasıyla Okulomotor alt başlığı için 0,419-0,519-0,672 iken Oryantasyon alt başlığı için sırasıyla 0,459-0,581-0,710'du. Güvenirlilik için ICC değerleri okulomotor, oryantasyon ve toplam puan için sırasıyla 0,642-0,777-0,750 olarak bulundu. SGRA'nın inmeli bireylerde güvenilir bir anket olduğu, iç tutarlılığının orta düzeyde olduğu, motion sickness'ı tespit etmek için klinik olarak kullanılabilir olduğu belirlendi. Ancak anketin motion sickness ile fizyolojik faktörler arasındaki ilişkiyi göstermede kullanılamayacağı ve inmeli bireyleri sağlıklı bireylerden ayıran geçerli cut-off değerlerinin olmadığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the psychometric properties of the Virtual Reality Sickness Questionnaire (VRSQ) in patients with stroke. The study involved 55 participants aged between 18 and 80 years.Participants' cognitive functions were assessed using the Standardised Mini Mental Test, their three-dimensional vision using the Titmus Test, and the severity of stroke in stroke patients using the National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS). The side effects resulting from the 15-minute roller coaster virtual reality experience administered over three consecutive days were assessed using the Virtual Reality Sickness Questionnaire (VRSQ), the visual analogue scale for discomfort levels, and the Motion Sensitivity Test for dizziness. Blood pressure and heart rates were recorded before and after the virtual reality experience. Tolerance times were recorded during the session. The area under the ROC curve (AUC) was determined to be 0.651. The cut-off value distinguishing the stroke group from the healthy group was found to be 12.5 (sensitivity 40%, specificity 88.6%). In individuals with stroke, the area under the ROC curve (AUC) for detecting motion sickness was found to be highest on the first day, at 0.889. The cut-off value was determined to be 14.17 (sensitivity %90.9 , specificity %77.8 ). The Cronbach's alpha values for the total VRSQ score were 0.548, 0.699 and 0.799 for days 1, 2 and 3, accordingly. The Cronbach's alpha values for the subscales on days 1, 2 and 3 were 0.419–0.519–0.672 for the Oculomotor subscale and 0.459–0.581–0.710 for the Orientation subscale, respectively. For reliability, ICC values were found to be 0.642, 0.777, and 0.750 for the oculomotor, orientation, and total scores. It was determined that the SGRA is a reliable questionnaire for individuals with stroke that it has moderate internal consistency, and that it is clinically applicable for the detection of motion sickness. However, it was concluded that the questionnaire cannot be used to demonstrate the relationship between motion sickness and physiological factors, and that there are no valid cut-off values to distinguish individuals with stroke from healthy individuals.