Çatlaklı plakaların kırılma mekaniğinin nümerik ve analitik analizi
  1. Tez No: 1021822
  2. Yazar: MUSTAFA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ EVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, nümerik ve analitik yöntemler kullanılarak tek kenar, çift kenar ve merkez çatlağına sahip plakaların gerilme yoğunluk faktörü üzerinde çatlak türü ve çekme gerilmesinin etkisi incelenmiştir. Nümerik ve analitik hesaplamalar Taguchi L9ortogonal diziye göre gerçekleştirilmiştir. Birinci ve ikinci faktör olarak sırasıyla çatlak türü ve çekme gerilmesiyle alınmıştır. Plakaların nümerik analizleri ANSYS WORKBENCH yazılımı ile tutulu-serbest sınır şartı altında gerçekleşmiştir. Çatlak türünün ve çekme gerilmesinin gerilme yoğunluk faktörü üzerindeki etkilerini ve optimum seviyelerini belirleyebilmek için Sinyal-Gürültü oran analizi kullanılmıştır. Ayrıca her bir değişkenin gerilme yoğunluk faktörü üzerindeki katkı oranları ile anlamlılık seviyelerinin hesaplanmasında varyans analizinden yararlanılmıştır. Elde edilen sayısal ve analitik sonuçlar göstermektedir ki en yüksek stres yoğunluk faktörü sırasıyla tek kenarlı, çift kenarlı ve merkez çatlaklı plakalarda meydana gelmiş ve çekme gerilmesindeki artış stres yoğunluk faktöründe artışa sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the effect of the crack type and tensile stress on the stress intensity factor of the plates with single edge crack, double edge crack, and center crack were evaluated using numerical and analytical methods. Numerical and analytical calculations were conducted in accordance with Taguchi L9 orthogonal array. The crack type and tensile stress were considered to be the first and second factors, respectively. Numerical analyses of the plateswere carried out using ANSYS WORKBENCH software under fixed-free boundary conditions. Signal to Noise ratio analysis was used to determine the effect and optimum levels of the crack type and tensile stress on the stress intensity factor. Analysis of Variance was also utilized to calculate the contribution rate and significance levelof each variable on the stress intensity factor. The numerical and analytical results show that the highest stress intensity factor is observed in the plates with single edge crack, double edge crack, and center crack, respectively. The increasing tensile stress leads to an increase in stress intensity factor.