Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve korunmuş oran bozulmuş spirometrisi olan bireylerde egzersiz kapasitesi, kas kuvveti ve oksijenasyonu, arteryel sertlik, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of exercise capacity, muscle strength and oxygenation, arterial stiffness, physical activity and quality of life in individuals with chronic obstructive pulmonary disease and preserved ratio impaired spirometry
  1. Tez No: 1021823
  2. Yazar: ECE KUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Korunmuş oran bozulmuş spirometri (PRISm), artmış semptom yükü ve fonksiyonel kısıtlılık ile ilişkili heterojen bir klinik durumdur. Bu çalışmada, PRISm, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve sağlıklı bireylerde solunum fonksiyonları, vücut kompozisyonu, solunum ve periferal kas kuvveti, egzersiz kapasitesi, kas oksijenizasyonu, arteryel sertlik, fiziksel aktivite düzeyi, uyku kalitesi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 19 PRISm, 19 KOAH ve 19 sağlıklı birey dahil edildi. semptomlar, vücut kompozisyonu (biyoelektriksel impedans analizi), solunum fonksiyon testi, solunum ve periferal kas kuvveti, egzersiz kapasitesi (6 dakika yürüme testi [6DYT]), kas oksijenizasyonu (SmO₂), arteryel sertlik, fiziksel aktivite düzeyi (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi [IPAQ]), uyku kalitesi (Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi [PUKİ]) ve yaşam kalitesi (Saint George Solunum Anketi [SGRQ]) değerlendirildi. PRISm grubunun, vücut kütle indeksi, yağ yüzdesi ve visseral yağlanma düzeyi KOAH grubuna göre daha yüksek (p<0,05); yağsız vücut kütlesi ve kas kütlesi ise anlamlı olarak daha düşüktü (p<0,05). 6DYT mesafesi ve %6DYT mesafesinin, PRISm ve KOAH gruplarında kontrol grubuna göre daha düşük olduğu saptandı (p<0,05). KOAH grubunda başlangıç, egzersiz sonu ve toparlanma döneminde daha düşük SmO₂ ve oksihemoglobin ile daha yüksek deoksihemoglobin değerleri olduğu gösterildi (p<0,05). IPAQ-oturma süresi ve toplam PUKİ skorları, PRISm ve KOAH gruplarında kontrol grubuna kıyasla daha yüksekti (p<0,05). PRISm grubunda semptom yükü, egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi açısından KOAH ile benzer klinik etkilenim saptanırken, yağ yüzdesinin daha yüksek ve kas oksijenizasyonunun daha korunmuş olduğu gösterilmiştir. PRISm'in erken dönemde tanınması ve çok yönlü değerlendirilmesi, uygun klinik yönetim ve pulmoner rehabilitasyon yaklaşımlarının planlanmasında yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Preserved ratio impaired spirometry (PRISm) is a heterogeneous clinical condition associated with an increased symptom burden and functional limitations. This study aimed to compare pulmonary function, body composition, respiratory and peripheral muscle strength, exercise capacity, muscle oxygenation, arterial stiffness, physical activity level, sleep quality, and quality of life among individuals with PRISm, chronic obstructive pulmonary disease (COPD), and healthy controls. Nineteen individuals with PRISm, 19 with COPD, and 19 healthy controls were included in the study. Symptoms, body composition (bioelectrical impedance analysis), pulmonary function test, respiratory and peripheral muscle strength, exercise capacity (6-minute walk test,6MWT), muscle oxygenation (SmO₂), arterial stiffness, physical activity level (International Physical Activity Questionnaire [IPAQ]), sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality Index, PSQI), and quality of life (St. George's Respiratory Questionnaire, SGRQ) were assessed. Compared with the COPD group, the PRISm group had significantly higher body mass index, body fat percentage, and visceral fat level (p<0.05), whereas fat-free mass and muscle mass were significantly lower (p<0.05). The 6MWT distance and % 6MWT distance were significantly lower in the PRISm and COPD groups than in the healthy controls (p<0.05). The COPD group demonstrated lower SmO₂ and oxyhemoglobin values and higher deoxyhemoglobin values at baseline, at the end of exercise, and during the recovery period (p<0.05). IPAQ-sitting time and total PSQI scores were higher in the PRISm and COPD groups than in the healthy control group (p<0.05). While the PRISm group exhibited a clinical impairment similar to that of the COPD group in terms of symptom burden, exercise capacity, physical activity level, sleep quality, and quality of life, they had a higher body fat percentage and more preserved muscle oxygenation. Early identification and comprehensive assessment of PRISm may provide guidance for appropriate clinical management and the planning of pulmonary rehabilitation approaches.