Ücretli öğretmenlerin mesleki deneyimlerine yönelik fenomenolojik bir inceleme
A phenomenological study of paid teachers' professional experiences
  1. Tez No: 1021832
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. AYHAN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ücretli öğretmenlerin mesleki deneyimlerini öğretmen görüşleri doğrultusunda incelemektir. Araştırmada, ücretli öğretmenlerin ekonomik, sosyal, kültürel, hukuki ve çalışma yaşamına ilişkin deneyimleri bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmış; ücretli öğretmenlik uygulamasının öğretmenlerin yaşamları üzerindeki etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırma, nitel araştırma yaklaşımı kapsamında olgubilim (fenomenoloji) deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenen ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda en az bir dönem ücretli öğretmen olarak görev yapmış 14 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların onayı doğrultusunda gerçekleştirilen görüşmeler ses kaydına alınmış, ardından yazılı metne dönüştürülerek içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, ücretli öğretmenlerin düşük ücret, iş güvencesinin olmaması, sosyal güvenceye ilişkin sınırlılıklar, özlük haklarından eşit biçimde yararlanamama, ekonomik güçlükler, mesleki belirsizlik ve çalışma koşullarından kaynaklanan çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra katılımcılar, ücretli öğretmenlik uygulamasının sosyal ve kültürel yaşamlarını, psikolojik iyi oluşlarını, geleceğe ilişkin planlarını ve mesleki aidiyet duygularını önemli ölçüde etkilediğini ifade etmişlerdir. Araştırmada ayrıca ücretli öğretmenlik uygulamasının insan hakları, çalışma hakkı ve sosyal adalet ilkeleri bağlamında değerlendirilmesi gereken yapısal bir istihdam sorunu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, ücretli öğretmenlerin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine, özlük ve sosyal haklarının güçlendirilmesine, iş güvencesinin sağlanmasına ve öğretmen istihdam politikalarının hakkaniyet ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the professional experiences of paid teachers based on the teachers' perspectives. The study adopts a holistic approach to the economic, social, cultural, legal, and work-related experiences of paid teachers; it aims to reveal the effects of the paid teaching practice on the teachers' lives. Accordingly, the study was conducted using a phenomenological design within the framework of qualitative research. The study sample consisted of 14 teachers selected through criterion sampling—one of the purposeful sampling methods—who had served as contract teachers for at least one semester in schools affiliated with the Ministry of National Education. Research data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher. The interviews, conducted with the participants' consent, were audio-recorded, transcribed into written text, and analyzed using content analysis. The research findings revealed that contract teachers face various challenges stemming from low wages, lack of job security, limitations regarding social security, unequal access to employee benefits, economic hardships, professional uncertainty, and working conditions. In addition, participants stated that the practice of paid teaching significantly affected their social and cultural lives, psychological well-being, plans for the future, and sense of professional belonging. The study also concluded that the practice of paid teaching is a structural employment issue that must be evaluated in the context of human rights, the right to work, and the principles of social justice. As a result of the study, recommendations were developed aimed at improving the working and living conditions of contract teachers, strengthening their labor and social rights, ensuring job security, and restructuring teacher employment policies in line with the principles of fairness and sustainability.