Günümüz sosyal medya pazarlaması ile algı oluşturmak: Sanal marka toplulukları
Creating perception with today's social media marketing: Virtual brand communities
  1. Tez No: 1021873
  2. Yazar: HAZAL KUZUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, özellikle Sanal Marka Toplulukları içindeki algı yönetimi süreçlerine odaklanarak, sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin tüketici algısı üzerindeki etkisini incelemektedir. Sosyal medyanın hızlı gelişimi, sanal marka topluluklarını satış dünyasında merkezi hale getirdi; marka imajının ve sadakatinin nasıl oluşturulduğunu yeniden şekillendirdi. Sosyal medyanın pazarlama üzerindeki genel etkisi kabul edilirken, kendi kendini yöneten sanal alanlardaki kasıtlı algı yönetiminin altında yatan mekanizmalar ve bu mekanizmaların spesifik etkileri yeterince araştırılmamıştır. Sosyal psikoloji, tüketici davranışı ve pazarlama iletişiminin teorilerinden yararlanan bu araştırma, sosyal medya pazarlaması, algı yönetimi ve tüketici sonuçları arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Teorik bir yaklaşım kullanan çalışma, algı yönetimi stratejilerinin marka güvenini, marka sadakatini ve sonuçta tüketici karar verme sürecini nasıl etkilediğini araştırıyor. Bu teorik araştırmanın bulguları, dijital aracılı marka algısının karmaşık dinamiklerini anlamak için yapılandırılmış bir çerçeve sağlayacak ve modern dijital ortamda faaliyet gösteren firmalar için hem akademik literatüre hem de pratik pazarlama stratejilerine önemli katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of social media marketing activities on consumer perception, focusing specifically on perception management processes within Virtual Brand Communities. The rapid development of social media has made virtual brand communities central to the world of sales, reshaping how brand image and loyalty are built. While the general impact of social media on marketing is acknowledged, the mechanisms underlying deliberate perception management in self-managed virtual spaces and their specific effects have been underresearched. Drawing on theories of social psychology, consumer behavior, and marketing communications, this research aims to analyze the relationship between social media marketing, perception management, and consumer outcomes. Using a theoretical approach, the study investigates how perception management strategies influence brand trust, brand loyalty, and ultimately, consumer decision-making. The findings of this theoretical research will provide a structured framework for understanding the complex dynamics of digitally mediated brand perception and will significantly contribute to both academic literature and practical marketing strategies for companies operating in the modern digital environment.