OECD ülkelerinin askerî kapasitelerinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Assessment of military capabilities of OECD countries using multi-criteria decision-making methods
  1. Tez No: 1021882
  2. Yazar: ARİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tırmanan jeopolitik gerilimler, bölgesel çatışmalar ve artan küresel savaş riskleri, devletleri askerî kapasitelerini güçlendirmeye ve stratejik caydırıcılıklarını artırmaya yöneltmektedir. Dünya genelinde askerî harcamaların hızla yükseldiği bu dönemde, ülkelerin askerî kapasitelerinin nesnel ve karşılaştırılabilir yöntemlerle analiz edilmesi kritik bir önem kazanmıştır. Bu çalışma, küresel askerî güç sıralamalarında belirgin bir ağırlığa sahip olan OECD ülkelerinin konvansiyonel askerî kapasitelerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Askerî kapasitenin çok boyutlu ve dinamik yapısını geleneksel yöntemlerin ötesinde analiz etmek amacıyla çalışmada, Entropi, MEREC, RAWEC ve COBRA yöntemlerinden oluşan bütünleşik çok kriterli karar verme (ÇKKV) yaklaşımı benimsenmiştir. Çalışma sadece silah sayılarına odaklanmak yerine, hava, kara, deniz kuvvetleri, finansal durum, coğrafya, insan gücü, doğal kaynaklar ve lojistik imkânlardan oluşan sekiz temel unsuru ve toplamda 59 alt kriteri kapsamaktadır. Çalışma kapsamında, belirlenen bütünleşik yöntemlerle elde edilen sıralama sonuçlarının tutarlılığı ve güvenilirliği incelenmiş, ulaşılan bulgular Global Firepower (GFP) sıralaması ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Askerî güç ile askerî kapasite arasındaki ayrıma odaklanan ve literatürde OECD örneklemi üzerinde henüz uygulanmamış yöntem kombinasyonlarını kullanan bu çalışma, karar vericiler ve araştırmacılar için nesnel ve bütüncül bir stratejik analiz aracı sunarak literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's escalating geopolitical tensions, regional conflicts and increasing risks of global war are driving states to strengthen their military capabilities and enhance their strategic deterrence. At a time when military spending is rising rapidly worldwide, it has become critically important to analyse countries military capabilities using objective and comparable methods. This study aims to evaluate the conventional military capabilities of OECD countries, which carry significant weight in global military power rankings. To analyse the multidimensional and dynamic nature of military capability beyond traditional methods, the study adopts an integrated multi-criteria decision-making (MCDM) approach comprising Entropy, MEREC, RAWEC, and COBRA methods. Rather than focusing solely on the number of weapons, the study covers eight fundamental elements and a total of 59 sub-criteria, including air, land and sea forces, financial situation, geography, manpower, natural resources and logistical capabilities. Within the scope of the study, the consistency and reliability of the ranking results obtained using the defined integrated methods were examined; the findings were analysed comparatively with the Global Firepower (GFP) ranking. Focusing on the distinction between military power and military capability and utilising combinations of methods not yet applied to the OECD sample in the literature, this study provides an objective and comprehensive strategic analysis tool for decision-makers and researchers, thereby making a unique contribution to the literature.