Tersine kaynaştırma uygulaması yürütülen bir özel eğitim anaokulunda paydaşların uygulamaya ilişkin görüşleri
Stakeholders' opinions on the implementation of reverse inclusion practices in a special education preschool
- Tez No: 1021899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİDAN ÖZBEY GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Düzce iline bağlı bir özel eğitim anaokulunda yürütülen tersine kaynaştırma uygulamasını; öğretmenler, tipik gelişim gösteren çocukların velileri ve özel gereksinimli çocukların velileri olmak üzere üç paydaş grubunun perspektifinden bütüncül biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve Husserl'in betimleyici fenomenolojik deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu; 6 öğretmen, 10 tipik gelişim gösteren çocuğun velisi ve 5 özel gereksinimli çocuğun velisinden oluşmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler ve odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmış; betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleriyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda 11 tema belirlenmiştir: tersine kaynaştırmaya ilişkin genel görüşler, etkileşim davranışları, yaşanmış anı ve deneyimler, çocukların gelişimine katkılar, ailelere etkiler, memnuniyet durumları, süreçte yaşanan güçlükler, ders işlenişi, ihtiyaç duyulan destek mekanizmaları, yaygınlaştırmaya ilişkin görüşler ve geliştirmeye yönelik öneriler. Bulgular, tüm paydaşların tersine kaynaştırma uygulamasını büyük ölçüde olumlu değerlendirdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle sosyal etkileşim, empati gelişimi, iletişim becerileri ve akran modeli yoluyla öğrenme alanlarında belirgin kazanımlar gözlemlenmiştir. Güçlükler ise ağırlıklı olarak davranış yönetimi, uyum süreçleri ve sistemsel sorunlar ekseninde toplanmıştır. Paydaşların tümü uygulamanın yaygınlaştırılmasını desteklemiş; uzman personel, hizmet içi eğitim, aile katılımı ve sınıf mevcudu standardizasyonuna yönelik ihtiyaçlar ön plana çıkmıştır. Araştırma bulguları, tersine kaynaştırmanın kapsayıcı eğitim ilkeleriyle uyumlu, gelişimsel açıdan işlevsel ve toplumsal uyumu destekleyen bir model olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the reverse inclusion practice implemented in a special education preschool in Düzce province through a holistic phenomenological lens, incorporating the perspectives of three stakeholder groups: teachers, parents of typically developing children, and parents of children with special needs. A qualitative research approach was adopted, employing Husserl's descriptive phenomenological design. The study group consisted of 6 teachers, 10 parents of typically developing children, and 5 parents of children with special needs. Data were collected through semi-structured individual interviews and focus group interviews, and analyzed using descriptive and content analysis methods. The analysis yielded 11 themes: general views on reverse inclusion, interaction behaviors, lived memories and experiences, contributions to children's development, effects on families, satisfaction levels, challenges experienced during the process, instructional delivery, needed support mechanisms, views on wider implementation, and suggestions for improvement. The findings reveal that all stakeholder groups evaluated the reverse inclusion practice largely positively. Significant gains were observed particularly in social interaction, empathy development, communication skills, and peer-mediated learning. Challenges were primarily centered on behavior management, adaptation processes, and systemic problems. All stakeholders supported broader implementation of the practice, with needs related to specialist staffing, in-service training, family involvement, and class size standardization emerging as prominent concerns. The findings demonstrate that reverse inclusion is a developmentally functional model that aligns with inclusive education principles and supports social integration.