Ticari işlemlerde barter uygulaması ve muhasebeleştirilmesi: Türkiye'nin Rusya ve Türk cumhuriyetleri ile ticari işlemleri üzerine bir araştırma.
Relavance and accounting of barter in trade transanctions:A study on Turkish trade transactions with Russia and Turkic republics.
  1. Tez No: 209594
  2. Yazar: AHMET FETHİ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Günümüz ekonomik kriz ortamlarında daralan ve sürekli küçülen ekonomiler için atıl kapasitenin ürüne dönüstürülmesinde, stokların eritilmesinde ve satısların artırılmasında, pazarlama ve reklâm aracı olma fonksiyonları ile Barter, üzerinde dikkatle düsünülmesi ve uygulamalarda daha fazla basvurulması gereken bir modeldir. Bu çalısmada, nakit kullanma ihtiyacını ve kredilerin faiz maliyetini ortadan kaldıran, isletmelerin ve ülkelerin finansman problemini gideren, ülkeler arasında var olan ticaret potansiyelini mevcut kaynaklar aracılıgıyla gelistirerek ivme kazandıran Barter sistemi ve muhasebelestirilmesi islenmektedir. Dıs ticaret islemlerinde malın mal ile takası olarak gerçeklesen Barter, ülkeler arası var olan potansiyeli daha yüksege çıkarmak için birçok argümana sahiptir. Bu nedenle Türkiye'nin Rusya ve Türk Cumhuriyetleri ile var olan ticaretini daha da gelistirmek için bu ülkeler arasındaki ticarette Barter islemlerinin uygulanması bölgesel isbirliginin artırılmasına da katkı saglayacaktır.
Özet (Çeviri)
Barter is used on important transactions among enterprises or countries to exchange economic values as monetary constraint are too costly. Barter is a useful instrument to be applied international and national trade transactions in order to activate the idle capacity, decrease the stocks and to increase sales especially during the economic recessions. This study aims to examine barter system and accountancy of barter which eliminate the need of cash, interest costs of credits and funding problems of enterprises and states. In addition of these advantages barter also accelerates trade potential between states. Barter as a type of trade which goods or services are exchanged for other goods and services has many arguments to raise interstate trade potential. The thesis recommends that regional cooperation between Turkey, Russia and Turkic states would be increased in case of application of barter to the trade relations of these states.