Sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeyi düzenleme becerileri ile girişimcilik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between classroom teachers'skills in organizing out-of-school learning and theirentrepreneurial skills
  1. Tez No: 1021903
  2. Yazar: RAMAZAN KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KURTDEDE FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeyi düzenleme becerileri ile girişimcilik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veriler, 2024- 2025 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar'daki ilkokullarda görev yapan ve basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 357 sınıf öğretmeninden toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Van Dam, Schipper & Runhaar (2010) tarafından geliştirilen; Akkaya ve Çetin (2022) tarafından Türkçeye uyarlanan“Girişimci Öğretmen Davranışları Ölçeği”ile Yavuz Bolat ve Köroğlu (2020) tarafından geliştirilen“Okul Dışı Öğrenmeyi Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS yazılımına girilerek analiz edilmiştir. Veriler için normallik testi uygulanmıştır ve analizlerin parametrik testler için uygun olduğu anlaşılmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistikler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), t testi, pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeyi düzenleme becerilerinin“çok katılıyorum”düzeyinde ve girişimci öğretmen davranışları becerilerinin“çoğu zaman”düzeyinde olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin girişimci öğretmen davranışları ile okul dışı öğrenme düzeyleri arasında pozitif yönde, orta düzeyde anlamlı (r = 0.44, p <0.01) ilişki olduğu saptanmıştır. Basit doğrusal regresyon analizinde girişimci öğretmen davranışları düzeyi, okul dışı öğrenmeyi düzenleme düzeyinin yaklaşık %20' sini açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between classroom teachers ' skills in organizing out-of-school learning and their entrepreneurial skills. Therefore, a quantitative research method and a correlational survey model were used. Data were collected from classroom teachers working in primary schools in Afyonkarahisar during the 2024-2025 academic year, selected using a simple random sampling method. After excluding forms found to be incorrectly or incompletely filled out, analyses were conducted on data obtained from 357 forms. The data collection instruments used in the study were a“Personal Information Form”the“Entrepreneurial Teacher Behaviors Scale”developed by Van Dam, Schipper, and Runhaar (2010) and adapted into Turkish by Akkaya and Çetin (2022), and the“Out-of-School Learning Organization Scale”developed by Yavuz Bolat and Köroğlu (2020). The obtained data were entered into SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software and analyzed. Normality tests were applied to the data, and it was determined that the analyses were suitable for parametric tests. Descriptive statistics, one-way analysis of variance (ANOVA), t-test, Pearson correlation analysis, and simple linear regression analysis were used in the analysis of the data. The results showed that the level of classroom teachers' involvement in organizing out-of-school learning was“strongly agree”and their level of entrepreneurial teacher behavior was“most of the time.”A positive, moderately significant (r = 0.44, p <0.01) correlation was found between classroom teachers' entrepreneurial teacher behavior and their level of involvement in out-of-school learning. In the simple linear regression analysis, it was determined that the level of entrepreneurial teacher behavior explained approximately 20% of the level of involvement in organizing out-of-school learning.