Sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamlarını düzenleme becerilerinin okul dışı öğrenme ortamlarını düzenleme kaygılarına etkisi: sosyal - duygusal yetkinliğin aracı rolü
The effects of primary school teachers' skills of organizing outdoor learning environments on their anxiety about outdoor learning environments organization: the mediating role of social-emotional competence
- Tez No: 893553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamlarını düzenleme becerilerinin, okul dışı öğrenme ortamlarına gezi düzenlemeye yönelik kaygılarına etkisinde sosyal-duygusal yetkinliğin aracı rolünü belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Diyarbakır ilinin dört merkez ilçesinde görev yapmakta olan 3018 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, önce oranlı daha sonra tesadüfi örnekleme yöntemleriyle belirlenen sınıf öğretmenleridir. Verilerin toplanması için iki bölümden oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Kullanılan veri toplama aracının ilk bölümünde veri toplama aracının nasıl doldurulduğunu gösteren bir yönerge ile sınıf öğretmenlerinin kişisel bilgilerini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise Öğretmenlerin Sosyal-Duygusal Yetkinliklerini Değerlendirme Ölçeği, Okul Dışı Öğrenme Etkinlikleri Düzenleme Ölçeği ile Okul Dışı Öğrenme Ortamlarına Gezi Düzenlemeye Yönelik Öğretmen Kaygı Ölçeği yer almaktadır. Veriler SPSS ilgili paket programı kullanılarak analiz edilmiş, verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapmanın yanı sıra sınıf öğretmenlerinin çeşitli değişkenler açısından anlamlı fark olup olmadığını belirlemek için t-Testi, Varyans Analizi, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis-H testleriyle analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenme etkinlikleri düzenleme becerileri ile okul dışı öğrenme ortamlarına gezi düzenlemeye yönelik kaygıları arasında negatif bir ilişki olduğu görülmektedir. Ayrıca öğretmenlerin sosyal-duygusal yetkinlikleri arttıkça, okul dışı öğrenme ortamlarına gezi düzenlemeye yönelik kaygılarını azalttığı görülmektedir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında, öğretmenlerin sosyal-duygusal yetkinliklerinin, okul dışı öğrenme ortamlarını düzenleme becerisini ve okul dışı öğrenme ortamlarına gezi düzenlemeye yönelik kaygı düzeylerini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Tüm bu ilişkilerden yola çıkarak eğitim politikalarında, hizmet öncesi ve hizmet sonrası öğretmen eğitimi programlarında, öğretmenlerin okul dışı öğrenme ortamlarını düzenleme becerilerini ve sosyal-duygusal yetkinliklerini geliştirmeye odaklanmasının önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the intermediary role of social-emotional competence in the effect of classroom teachers' ability to organize out-of-school learning environments on their anxiety about organizing educational trips to out-of-school learning environments. In the research, relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. The research study group consisted of 3018 primary school teachers working in the four central districts of Diyarbakır province during the spring semester of the 2022-2023 academic year. The research sampling was determined by proportional sampling and then random sampling methods. In order to gather the findings, a data collection tool consisting of two parts was used. In the first part of the survey, there is a directive showing how to fill in the data collection tool and questions to determine the personal information of the classroom teachers. The second part of the study contains Assessment of Teachers' Social-Emotional Competencies Scale, Organizing Out-of-School Learning Activities Scale and Teacher Anxiety Scale for Organizing Trips to Out-of-School Learning Environments. Data are analyzed using SPSS related package program. In addition to frequency, percentage, arithmetic averages and standard deviation, t-Test, Analysis of Variance, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis-H tests are conducted to determine whether there is a significant difference in terms of various variables. As a result of the analyses, it is seen that there is a negative relationship between primary school teachers' ability to organize outdoor learning activities and their teacher anxiety towards organizing outdoor school trips. In addition, as teachers' social-emotional competencies increase, teacher anxiety towards organizing outdoor learning activities decreases. The obtained findings suggest that teachers' social-emotional competencies can positively affect their ability to organize out-of-school learning environments and their anxiety levels towards organizing learning excursions for outdoor learning environments.